Hobby Styl życia

Jak robić dobre zdjęcia?

„Jak robić dobre zdjęcia?” to pytanie, które zadaje sobie wielu początkujących fotografów. Pełne zrozumienie wszystkich ustawień i możliwości, jakie daje aparat, wymaga czasu i praktyki. Dlatego, aby robić naprawdę dobre zdjęcia, i cieszyć się procesem fotografowania, warto poznać choćby podstawy. Poniżej przygotowaliśmy kilka prostych instrukcji przeznaczonych dla początkujących, dzięki nim z pewnością poprawisz swój warsztat fotograficzny.

Zwróć uwagę na światło.

Fotografia i oświetlenie są nierozerwalnie połączone. Bez światła nie ma możliwości zrobienia zdjęcia. Wielu ludzi próbuje zostać świetnymi fotografami, po prostu ucząc się ustawień aparatu. Jednak, aby uzyskać wspaniałe zdjęcia, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę światło i zrozumieć, jak zmienia ono ekspozycję i tworzy różne efekty.

Naucz się technik fotografowania, zamiast inwestować w drogi sprzęt.

Drogi profesjonalny sprzęt zapewnia obrazy wysokiej jakości, ale jeśli nie potrafisz go używać, nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Dobry fotograf potrafi zrobić świetne zdjęcia nawet za pomocą aparatu w tanim smartfonie Jeśli chcesz być profesjonalnym fotografem, skup się na rozwijaniu swoich umiejętności, a nie na zakupie drogiego sprzętu.

Mądrze używaj czasu otwarcia migawki i przysłony.

Przysłona i czas otwarcia migawki to najważniejsze narzędzia w fotografii i istotne jest, aby zrozumieć, jak one ze sobą współpracują. Oczywiście należy również poznać działanie innych parametrów. Jednak jeśli chcesz szybko opanować technikę robienia zdjęć  i osiągać doskonałe rezultaty, skup się na nauce korzystania z przysłony i czasu otwarcia migawki.

Stosuj różne techniki kompozycyjne.

Kompozycja to element, który odróżnia profesjonalnego fotografa od amatora. Dzięki zmianie kompozycji możesz całkowicie odmienić obraz. Poniżej przedstawimy  kilka sprawdzonych technik, które po odpowiednim zastosowaniu mogą znacząco wpłynąć na otrzymany efekt:

  • Reguła trójpodziału:
    podziel obraz na dziewięć równych części (większość aparatów posiada tego rodzaju siatkę, którą możesz wyświetlić). Następnie umieść obiekt na przecięciu linii. Kompozycja obrazu oparta na tej zasadzie jest bardziej interesująca i przyciąga uwagę widza.
  • Linie pomocnicze:
    inną popularną metodą jest wykorzystanie naturalnych linii. Słupy, drogi, linie energetyczne przyciągają uwagę do określonych części kadru, tworząc niestandardową kompozycję i budząc emocje.
  • Symetria:
    symetryczne kształty i linie pomagają uporządkować obraz. Harmonia na zdjęciu nie dezorientuje widza, ale wygląda ekscytująco i może nadać zdjęciu niecodzienny wygląd.
  • Ramy:
    technika ta polega na wykorzystaniu naturalnych ram, takich jak futryny drzwiowe i okienne, łuki w sklepieniach, czy nawet drzewa, jako oprawę dla fotografowanego obiektu.

Korzystaj ze złotej godziny.

Światło odgrywa dużą rolę w fotografii. Najlepsze ujęcia powstają podczas złotej godziny, która zdarza się dwa razy dziennie: rano przed wschodem słońca i wieczorem, gdy słońce zachodzi.

Światło o złotej godzinie może w niesamowity sposób wyeksponować fotografowane przez ciebie obiekty. Otrzymany obraz pozbawiony jest ostrych cieni i plam światła, które pojawiają się przy południowym słońcu.

Zainspiruj się zdjęciami innych osób.

Nie krępuj się zapytać profesjonalistów o zawiłości fotografowania i przetestuj ich techniki w praktyce. Studiuj i analizuj prace innych osób, zastanów się, jak osiągnęli konkretny efekt i dlaczego wybrali akurat ten temat. Przeglądaj czasopisma, uczestnicz w forach fotograficznych, czerp inspirację od kolegów z sieci społecznościowych.

Ćwicz i eksperymentuj.

Sama teoria nie poprawi twoich umiejętności. Tylko praktyka uczyni cię doskonałym. Nie bój się eksperymentować. Zastosuj to, czego się nauczyłeś i nad czym chcesz pracować. Kiedy testujesz różne metody i ustawienia, to szybko zobaczysz wynik swoich działań i na podstawie jego możesz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Pamiętaj, każdy eksperyment przybliża Cię do stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu.

Oczywiście najlepsze zdjęcia warto wydrukować, ponieważ fotografie w formie papierowych odbitek mogą wyglądać zupełnie inaczej od tego co widzisz na ekranie. Dzięki temu dostrzeżesz błędy i niedociągnięcia, których nie zauważyłbyś przeglądając pliki zgromadzone w pamięci smartfona, czy na dysku laptopa. Wysokiej jakości zdjęcia wywołasz np. tu: https://www.fotocentrum.eu/
Korzystając z fotolabu online zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Polecamy.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *