Motoryzacja

Skórzana odzież motocyklowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Z czym kojarzą się skórzane ubrania? Z wolnością, przestrzenią, stylem i jakością. Od wielu lat są częścią popkultury, a różne marki odzieżowe prześcigają się w projektowaniu odzieży, która przypomina stroje amerykańskich motocyklistów, podróżujących beztrosko po Route 66. To rzeczywiście odpowiedni kierunek. Skóra to wśród fanów jednośladów rzeczywiście niezwykle popularny materiał. Dlaczego tak jest? Czym charakteryzuje się skórzana odzież motocyklowa i z jakiego powodu będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie?

Kurtka motocyklowa wykonana ze skóry najczęściej kojarzy się z kierowcami cruiserów i chopperów, podróżujących na swoich ogromnych jednośladach. Zastosowanie odzieży skórzanej wśród osób jeżdżących na motocyklach jest jednak zdecydowanie szersze.

Czym charakteryzuje się materiał skórzany?

Skóra to bardzo rozciągliwy materiał, który dobrze dopasowuje się do ciała użytkownika. Pochodzi od zwierząt i od wielu lat wykorzystywany jest do produkcji ubrań dla motocyklistów. Co istotne, wraz z upływem czasu powłoka kurtki czy spodni jest bardziej elastyczna i miękka. Po dłuższym użytkowaniu przypomina trochę warstwę zewnętrzną rzeczywistej skóry.

Poza dopasowaniem do sylwetki, odzież ze skóry jest ciężka i bardzo wytrzymała. Kombinezon motocyklowy czy spodnie skórzane są mocne, grube i trwałe. Dzięki temu wytrzymują wiele lat eksploatacji i potrafią przetrwać upadek motocyklisty.

Poza wagą i wytrzymałością, cechą charakterystyczną skór jest niska izolacja termiczna. W praktyce skórzane ubrania nie osłaniają dobrze przed zimnem, a latem mogą dość istotnie się nagrzewać. Przy wyborze odpowiednich elementów stroju ze skóry należy więc wziąć to pod uwagę, dobierając rozwiązanie optymalne dla siebie.

Zalety i wady odzieży skórzanej dla motocyklistów

Odzież ze skóry ma liczne zalety, ale też wady. Zacznijmy od pozytywnych aspektów. Przede wszystkim skóra świetnie zabezpiecza motocyklistę. Jeżeli zdarzy Ci się upadek, to strój powinien przyjąć na siebie całą siłę uderzenia, chroniąc przed otarciem. Protektory zainstalowane w odpowiednich miejscach (najlepiej fabrycznie) nie będą się przesuwać i zamortyzują siłę zdarzenia.

Wraz z bezpieczeństwem w parze idzie wytrzymałość skórzanych produktów. Te nie niszczą się szybko pod wpływem czasu i intensywnej eksploatacji. Dzięki temu skórzana odzież, która jest odpowiednio pielęgnowana, może wytrzymać wiele długich lat.

Na pewno do zalet skórzanych ubrań zaliczymy też niepowtarzalny styl. Wiele osób, które dopiero poszukują motocykla dla siebie, marzą o jeździe w stylu amerykańskim, z nałożoną skórzaną kurtką. Z pewnością motocyklista poruszający się w takiej odzieży przyciągnie wzrok innych osób i będzie czuł się pewnie na swoim jednośladzie.

Nie możesz zapominać jednak o wadach. Waga materiału sprawia, że nie jest on idealny dla każdego. Co więcej, dopasowanie do ciała motocyklisty może powodować niekiedy dyskomfort i trudności w zakładaniu – dotyczy to szczególnie osób o większych gabarytach. Skórzane ubrania słabo sprawdzają się też w trudnych warunkach atmosferycznych. Może się zdarzyć, że w chłodzie czy deszczu mocno Cię przewieje lub przemokniesz. Wadą jest też krój (dość krótki), który nie będzie pasował każdemu.

Do minusów produktów ze skóry zaliczymy też cenę. W porównaniu do odzieży tekstylnej, skórzana jest kilka razy droższa. Przykładowa kurtka skórzana to wydatek rzędu ponad 1000 złotych. W takiej kwocie masz kurtkę tekstylną z najwyższej półki.

Kiedy skórzana odzież będzie najlepszym rozwiązaniem?

Jeżeli dopiero zaczynasz poruszać się na motocyklu albo jeździsz w ekstremalnych warunkach (np. sportowo), musisz postawić na najwyższy poziom bezpieczeństwa. W takim przypadku zdecydowanie warto zainwestować w skórzane elementy stroju. Skóra jest też idealna dla każdego, kto stawia na niepowtarzalny, typowo „amerykański” styl poruszania się jednośladem.

Odzież motocyklowa wykonana ze skóry jest także świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz jeździć długo w swoich ubraniach. Jej wytrzymałość oraz odporność na brud i kurz pomogą w długiej, odpowiedniej eksploatacji.

Komu odradzamy jazdę w skórzanych ubraniach? Przede wszystkim osobom, które podróżują w długie trasy. Brak ocieplenia, obniżony komfort termiczny i ciężki, obcięty krój sprawiają, że wahania temperatury mogą powodować dyskomfort. Dla fanów dalekich wypraw turystycznych zdecydowanie zalecamy odzież tekstylną.

W jaki sposób pielęgnować i czyścić odzież ze skóry?

Skórzana odzież nie jest trudna w czyszczeniu. Po każdej wyprawie motocyklem należy przetrzeć ją miękką i wilgotną szmatką, aby zebrać kurz zgromadzony na jej powierzchni. Nie wolno prać skór – ani ręcznie, ani tym bardziej w pralce. Dobrze oczyszczona odzież powinna wyschnąć i wtedy można włożyć ją do szafy.

Do pielęgnacji skórzanego stroju możesz stosować też specjalne środki, które konserwują i nabłyszczają powłokę kurtki, spodni czy kombinezonu. Dostępne są wersje czyszczące (przygotowane na bazie naturalnych składników) oraz konserwujące. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdy chcesz odłożyć strój motocyklowy do szafy po sezonie. Uwaga! Zwróć też uwagę na sposób przechowywania ubrań ze skóry. Muszą one leżeć w miejscach suchych, które nie spowodują nagromadzenia drobnoustrojów i pleśni.

Stosując się do powyższych zasad, zdecydowanie wydłużysz okres eksploatacji swoich skórzanych ubrań. Te mogą służyć Ci przez wiele lat. Jeżeli chcesz wyglądać stylowo, a motocykl jest dla Ciebie środkiem poruszania się po mieście lub poza nim – materiał ten jest skrojony pod Twoje potrzeby.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.