Zakupy

Impregnacja butów – jak i czym wyczyścić buty zamszowe?

Buty zamszowe od lat są w czołówce najchętniej wybieranego obuwia, tak przez kobiety, jak i mężczyzn. Mimo swoich oczywistych zalet wizualnych, buty zamszowe są dość delikatne i stosunkowo trudne w pielęgnacji. Dlatego jeszcze przed zakupem swojej upatrzonej pary butów, warto dowiedzieć się nieco o tym, jak impregnować buty zamszowe, czym czyścić oraz jak często te czynności powtarzać. O poradę zapytaliśmy eksperta z serwisu gentle-man.pl.

Impregnacja butów zamszowych – lepiej przeciwdziałać!

W przypadku obuwia zamszowego, które jest niezwykle delikatne, wrażliwe na wilgoć, a w szczególności błoto, sól i inne agresywne zanieczyszczenia, zabezpieczenie to podstawa. Niektóre środki do impregnacji obuwia zamszowego można kupić w sklepie, razem z butami, dobre, sprawdzone środki można znaleźć między innymi na gentle-man.pl. Są to preparaty hydrofobowe, które tworzą bezbarwną powłokę pomiędzy materiałem, w tym przypadku zamszem, a otoczeniem. Powłoka ta sprawia, że wilgoć i zawarte w niej zanieczyszczenia po prostu spływają po butach, nie przywierają do nich i są łatwo ścieralne. Impregnat do obuwia zamszowego powinien być zawsze pod ręką, szczególnie w okresach jesieni i zimy, gdy na dworze panuje wyjątkowo wilgotna atmosfera. Preparaty do obuwia zamszowego są zwykle w sprayu, nakłada się je błyskawicznie, więc sama impregnacja butów z preparatami od Gentle Man trwa zaledwie kilka chwil.

Czym wyczyścić buty zamszowe?

Jak już wspomnieliśmy, zamsz jest typem skóry wyjątkowo wrażliwym na wilgoć, dlatego klasyczne zapieranie, przecieranie wilgotną ściereczką czy niededykowanymi do tego szamponami, może w efekcie tylko zniszczyć nasze ulubione buty. Czyszczenie obuwia zamszowego odbywa się więc prawie zawsze na sucho. W przeszłości domowym sposobem na czyszczenie butów zamszowych było przecieranie ich gumką do mazania. Dzisiaj spotkamy na rynku przeznaczone do tego specjalne szczoteczki. Łatwo zauważyć, że szczotki do butów zamszowych nie posiadają klasycznego włosia, a gumowe wypustki. Pozwala to bardzo delikatnie ścierać zanieczyszczenia i czyścić buty zamszowe, odświeżając ich naturalny kolor.

Fot. Impregnacja butów – zestaw do czyszczenie i ochrony zamszu i nubuku

Pielęgnacja obuwia zamszowego – jakie preparaty?

W gentle-man.pl znajdzie się co najmniej kilka preparatów do czyszczenia zamszu i nubuku, które są warte polecenia. Jednym z nich jest środek firmy Bama, który jest jednocześnie pastą do butów i farbą, przeznaczoną typowo do butów zamszowych i z nubuku. Ta sama firma wypuściła także ciekawy preparat do butów zamszowych typu sneakers w formie pianki do czyszczenia (można ją nabyć w komplecie: impregnat do butów zamszowych sneakers).

Sprawdzonym preparatem do butów zamszowych jest Nano renowator do zamszu. Oczywiście do codzienna, szybka pielęgnacja butów zamszowych nie wymaga stale stosowania takich kosmetyków do obuwia, zdecydowanie wystarczy dobrej jakości szczotka lub guma do zamszu. Dla butów trekkingowych z elementami zamszu czy nubuku warto polecić już bardziej dedykowane kosmetyki, takie jak pasty olejowe do impregnacji obuwia zamszowego (na ekstremalnie trudne warunki pogodowe w długim czasie). W gentle-man.pl zawsze polecamy do takich kompletów również dezodorant do butów, np. odświeżacz uniwersalny Bama.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *