Zdrowie i uroda

Probiotyki – kiedy warto je stosować?

Probiotyki warto rozważyć w wielu sytuacjach. Wspierają nie tylko pracę układu pokarmowego, ale przyczyniają się również do tego, że mamy lepszy nastrój. Dowiedz się, kiedy szczególnie pomocne są suplementy diety z dobroczynnymi bakteriami wspierającymi mikroflorę jelit.

Czym są probiotyki i jaką funkcję pełnią w organizmie?

Probiotyki to pożyteczne bakterie jelitowe. Tą nazwą określane są też suplementy diety zawierające żywe szczepy takich właśnie bakterii. Probiotyki wspierają pracę układu pokarmowego – procesy trawienia pokarmów, wchłaniania składników odżywczych i usuwania z jelit strawionych resztek.

Naturalne źródła pożytecznych bakterii to produkty spożywcze takie jak jogurt, maślanka, kefir i zsiadłe mleko oraz kiszonki warzywne i owocowe.

Źródłem energii dla pożytecznych drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym są zaś prebiotyki, czyli substancje zawarte przede wszystkim w pełnoziarnistym pieczywie i makaronie, kaszach oraz świeżych warzywach i owocach. W niektórych sytuacjach dieta może jednak okazać się niewystarczająca i wówczas warto dodatkowo suplementować probiotyki.

Kiedy warto stosować probiotyki?

Sytuacje, w których przydatna jest suplementacja probiotyków, to między innymi kuracja antybiotykiem, rekonwalescencja po antybiotykoterapii, przy przewlekłym stosowaniu niektórych leków, w okresie wzmożonego stresu.

Warto wówczas sięgnąć po probiotyk przy antybiotyku np. Multilac* – probiotyk zawierający aż 9 żywych szczepów bakterii oraz fruktooligosacharydy, które są odporne na działanie enzymów trawiennych i kwasu żołądkowego i w przewodzie pokarmowym stanowią źródło energii dla pożytecznych drobnoustrojów. Połączenie probiotyków i prebiotyku czyni z Multilac synbiotyk, praktyczne rozwiązanie na rynku suplementów diety. Dodatkową zaletą tego probiotyku przy antybiotyku jest to, że nie trzeba przechowywać go w lodówce. Multilac może być stosowany jako uzupełnienie prawidłowej diety i w celu wsparcia dobrego składu mikroflory jelitowej.

Pamiętajmy jednak, że żaden suplement diety nie zastąpi prawidłowej diety i zalecanego przez ekspertów trybu życia (aktywność fizyczna + odpowiednia do wieku ilość snu). Probiotyk może jednak stanowić dla diety i właściwego stylu życia znaczące wsparcie w sytuacjach stanowiących dla organizmu wyzwanie.

 

* Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *