Zdrowie i uroda

U kogo objawy menopauzy mogą być łagodniejsze?

Klimakterium może pojawić się niespodziewanie. Kobiety, które są już w wieku przekwitania, mogą się domyślać, że z czasem wystąpią u nich objawy menopauzy. Jest to naturalny etap w życiu i warto przygotować się do niego w odpowiedni sposób. Czy jednak są osoby, u których dolegliwości związane z tym okresem będą mniej dotkliwe? Co można zrobić, aby klimakterium nie było tak uciążliwe, jak to często jest opisywane?

Menopauza – czy to trudny okres w życiu kobiety?

Nadchodzący okres przekwitania to niezwykle stresujący czas dla wielu kobiet. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz styl życia ma wpływ na to, jak przejdziemy menopauzę. Samo klimakterium można podzielić na dwa okresy. Jednym z nich jest moment, kiedy występuje ostatnia miesiączka, a drugim jest etap postmenopauzalny. W tym czasie organizm musi przyzwyczaić się do zachodzących zmian, które ostatecznie prowadzą do całkowitego zaniknięcia płodności.

Warto wiedzieć, że nie każda kobieta przechodzi klimakterium dokładnie tak samo. Niekiedy objawy menopauzy są łagodne i nie są szczególnie uciążliwe, jednak trzeba być gotowym na to, iż pewne dolegliwości będą utrudniały codzienne funkcjonowanie. Ich lista jest naprawdę długa, dlatego nie do końca wiadomo, z czym będziemy się zmagać. Może być to nie tylko wzrost wagi, ale też wahania nastroju, osteoporoza, bezsenność, spadek libido, ogólne zmęczenie oraz uderzenia gorąca.

Jakie są najczęściej pojawiające się objawy menopauzy?

Objawy menopauzy mogą być naprawdę przeróżne. Związane jest to nie tylko ze stanem fizycznym, ale także psychicznym. W okresie klimakterium gospodarka hormonalna jest rozchwiana, co jest główną przyczyną takiego stanu. Zdecydowanie najczęściej pojawiają się uderzenia gorąca. Są niezwykle uciążliwe, gdyż występują nagle. Na szczęście mijają jednak stosunkowo szybko, natomiast nawracają nawet kilkukrotnie w czasie dnia. Jeżeli domowe sposoby nie działają, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać terapię hormonalną. Ponadto występują też problemy ze zmęczeniem, atrofia pochwy, wzrost wagi pomimo dbania o dietę, ale równie często pojawiają się także stany depresyjne.

Które objawy menopauzy są mniej uciążliwe?

Niektóre objawy menopauzy nie tylko nie powodują dużego dyskomfortu, ale są też proste w zniwelowaniu. Na przykład problemy z suchą skórą zdarzają się bardzo często, jednak wystarczy zmiana codziennej rutyny pielęgnacyjnej, aby przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia. Zabiegi kosmetyczne pomogą na problemy z utratą jędrności i opóźnią procesy starzenia.

Na zaburzenia snu może pomóc regularne uprawianie sportu. Jeżeli właściwie zmęczymy organizm, to zasypianie będzie nieco prostsze. Tak samo picie ziół bywa niezwykle skuteczne (w niektórych przypadkach działa też na uderzenia gorąca).

Co jeszcze? Przy ogólnym zmęczeniu musimy zadbać o to, aby nasz plan dnia był dopasowany do naszego samopoczucia. Wieczorem powinniśmy przede wszystkim odpoczywać i nie skupiać się już na pracy czy ważnych obowiązkach. Dobrze jest znaleźć czas na relaks i odstresowanie.

Objawy menopauzy – u kogo mogą być łagodniejsze?

Niektóre objawy menopauzy nie tylko nie są uciążliwe, ale u konkretnych osób bywają niezwykle łagodne. Jednak w tym przypadku ważne jest, jaki styl życia prowadzimy oraz czy dbamy o swoje zdrowie. Kobiety przechodzące menopauzę, które na co dzień trzymają ścisłą dietę, dostarczają organizmowi najważniejszych składników odżywczych oraz rezygnują z używek, mogą rzadziej skarżyć się na klimakterium.

Unikanie kofeiny, ale też ostrych potraw znacząco pomaga. Same posiłki powinny zawierać między innymi produkty mleczne, takie jak choćby jogurty, mleko czy kefiry. Niezbędne są węglowodany złożone oraz potrawy o niskim bądź średnim indeksie glikemicznym. Ponadto warto jeść regularnie, czyli trzy razy dziennie. Obiad jest kluczowy, nie należy pomijać śniadań, natomiast kolacja powinna być znacznie lżejsza od poprzednio zjedzonej potrawy.

Aby nie narażać się na wystąpienie osteoporozy, konieczne jest wyrównanie poziomu wapnia oraz potasu. W miesiącach, gdy ekspozycja na słońce jest mniejsza, na pewno pomoże suplementacja witaminy D. Dbając o to, aby nie przekraczać progu szkodliwego cholesterolu, możemy uchronić się przed poważnymi schorzeniami. A co z cukrem? On również może wpływać na nasze samopoczucie. Warto ograniczyć go niezależnie od tego, czy już zaczęła się menopauza. Idealnym zastępstwem będzie między innymi ksylitol, który wyróżnia się niewielką kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *