Zdrowie i uroda

Kolagen – właściwości. Co warto o nim wiedzieć?

Kolagen to białko stworzone z pojedynczych aminokwasów – glicyny, argininy, proliny i hydroksyproliny. W ludzkim organizmie znajduje się niemal 30 jego różnych typów, wszystkie wykazujące odmienność strukturalną i funkcjonalną. Z czym się wiąże niedobór kolagenu? Dlaczego suplementacja kolagenu jest istotna? Jakie są właściwości kolagenu? Wyjaśniamy!

Poziom kolagenu w organizmie jest uzależniony nie tylko od wieku, ale też stosowanej diety.

Produkty pochodzenia zwierzęcego i suplementy diety zawierające kolagen

Kolagen to tzw. białko podporowe dla skóry (stanowi ponad 70% jej masy). Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Na rynku znajdziemy kolagen na skórę – różnego rodzaju preparaty przeznaczone na skórę w postaci maści, żeli, kremów oraz maseczek i płatków pod oczy. Często stosuje się także suplementy diety, które zawierają kolagen oraz wypełniacze tkankowe stosowane w formie iniekcji.

Kolagen jest niebywale ważnym elementem znajdującym się naturalnie w naszym organizmie. To kluczowy składnik budulcowy wszystkich komórek, kości i tkanek. Znaleźć możemy go w wielu narządach wewnętrznych, np. w wątrobie, jelitach czy mózgu, ale także w zewnętrznych częściach ciała – skórze, włosach i paznokciach.

Składnik ten można dostarczać do organizmu, spożywając produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym ryby, organizmy morskie, golonkę, salceson, kurze łapki i wyroby mięsne na bazie żelatyny. Inne źródła kolagenu to: galaretki warzywne i owocowe, jajka, podroby, pasztety.

Dietę warto uzupełnić również o produkty bogate w witaminę C, która zwiększa wytwarzanie kolagenu i ujędrnia skórę, oraz witaminę E, przeciwdziałającą sieciowaniu i sztywnieniu włókien kolagenowych.

Kolagen – właściwości. Na co ma wpływ?

Kolagen, nazywany też białkiem młodości, wpływa między innymi na:

  • prawidłową gęstość mineralną kości,
  • poprawę stanu skóry, włosów i paznokci,
  • poprawę funkcjonowania przewodu pokarmowego,
  • łagodzenie stanów zapalnych;
  • procesy regeneracyjne.

Nadmiar kolagenu w organizmie to bardzo rzadkie zjawisko. Prowadzą do niego choroby autoimmunologiczne, uszkodzenia tkanek, mutacje genetyczne i zaburzenia hormonalne. Z kolei niedobór kolagenu sprawia, że ścięgna i więzadła są sztywne, w efekcie czego dochodzi do powstania obrzęków. Negatywny wpływ na włókna kolagenowe ma nie tylko wiek, ale także tryb życia, przewlekły stres i używki.

Kolagen morski – podstawowe informacje

Kolagen morski z kwasem hialuronowym należy do naturalnych kolagenów rybich o składzie czystym i nisko przetworzonym. Specjalistyczna formuła technologiczna, zastosowana w suplemencie, sprawia, że jest on w ponad 90% przyswajalny. Skład produktu zawiera zhydrolizowany kolagen rybi, witaminę C w postaci kwasu L-askorbinowego oraz kwas hialuronowy.
Zawiera wysoką dawkę kolagenu w porcji, co ułatwia uzupełnianie niedoborów tych składników, a forma tabletek umożliwia wygodne i sprawne suplementowanie.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *