Dom i ogród

Drewno we wnętrzach – jak o nie dbać, aby służyło przez lata?

Drewno w kuchni i łazience stosowane jest coraz częściej, bo prezentuje się pięknie, szlachetnie i naturalnie. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, dlatego warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić, aby blat wyglądał wciąż jak nowy.

Regularne czyszczenie i konserwowanie drewna pozwoli zapewnić mu piękno na długie lata, znacznie podnosząc jego trwałość. To materiał naturalny i szlachetny, a także ponadczasowy – cieszy się dużą popularnością w urządzaniu wnętrz i wspaniale komponuje się także z innymi surowcami, na przykład szkłem czy metalem.

Blaty dębowe w kuchni

Blaty dębowe na wymiar cieszą się ogromną popularnością i są chętnie stosowane w kuchniach zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych i tradycyjnych. Modne szafki w jasnych odcieniach – bieli czy beżu – zestawione z blatem dębowym to jedna z najczęściej wykonywanych stylizacji. Idealne zestawienie kolorystyczne pozwala też na urozmaicenie wnętrza dodatkami.

Blaty dębowe w łazience

Również w łazience chętnie montowane są blaty dębowe, bukowe lub z innego drewna rodzimego albo egzotycznego. Wygląda pięknie i elegancko, jest miły dla oka, wprowadza ciepłą atmosferę i sprzyja atmosferze odpoczynku i relaksu.

Nie jest prawdą, że w takim wnętrzu jak łazienka drewno się nie sprawdzi – trzeba o nie jedynie dobrze zadbać, gdyż zmiany temperatury i wilgotność faktycznie działają na ten materiał niekorzystnie. Z tego też powodu polecane są blaty dębowe oraz z drewna egzotycznego (jak merbau, dossie itd.).

Blat drewniany – lakierowane i olejowanie

Blaty drewniane można zabezpieczać lakierem lub olejem, ale trzeba wiedzieć, że olej gwarantuje naturalny efekt.

Lakierowanie drewna. Blat kuchenny wykonany z drewna wymaga jednak regularnej pielęgnacji i konserwacji. Surowy blat należy polakierować, aby go zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami, a także podnieść jego odporność na ewentualne zarysowania. Dobrej jakości lakier podniesie też walory estetyczne drewna – blat dębowy czy bukowy zyska intensywniejszą barwę. Powstała warstwa ochroni go przed wodą, wilgocią i zabrudzeniami.

Olejowanie drewna. Dobrym sposobem konserwacji drewna jest też systematyczne olejowanie – raz albo dwa razy w ciągu roku. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, sprawiając, że blat staje się bardziej odporny na wilgoć czy wysokie temperatury. Ponadto pozwala wyeksponować strukturę słojów.

Zachowanie blatu z drewna w dobrej kondycji wymaga cierpliwości i wysiłku, ale efekt jest tego wart – trzeba jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.