Dom i ogród

Farby dekoracyjne czyli sposób na nietuzinkowe wnętrza dla każdego

Chcesz nadać niepowtarzalny charakter i wygląd twojego wnętrza? A może potrzebny ci produkt do zakrycia ubytków w ścianie? Odpowiedzią na twoje potrzeby mogą być takie produkty jak tynki dekoracyjne, beton dekoracyjny czy farby strukturalne. Farby dekoracyjne to łatwe materiały służące do malowania, dostępne nie tylko dla profesjonalistów. Czym są? Jakie są ich plusy? Gdzie je zastosować?

Podział farb dekoracyjnych

Farba strukturalna mówiąc najprościej jest farbą należącą do rodzaju zwanego farbami dekoracyjnymi. Tworzą one różnorodne struktury dekoracyjne obejmujące powierzchnię ścian i efekty dekoracyjne wnętrz. Farby i masy dekoracyjne dają wrażenie, że pomieszczenie nimi pokryte wydaje się pełniejsze i bardziej oryginalne. Efekty użyte w zależności od użytych farb mogą się przy tym różnić.

Mamy zatem farby strukturalne z drobinkami kwarcu, które tworzą na ścianie formułę ziarnistą. Kolejnym rodzajem jest farba laserunkowa, którą nakłada się na ścianę wcześniej pomalowaną, za pomocą bazy, by uzyskać efekty opalizowania na tęczowo lub perłowo. Na podobnej zasadzie działają też lakiery z brokatem, dzięki którym ściana lekko migocze. Z kolei dzięki lakierom do efektu spękań, sztucznie postarzysz ściany i wydobędzie charakterystyczne rysy. Na rynku są też tynki imitujące beton, wapień czy efekt trawertynu. Ostatnim rodzajem farb strukturalnych jest także tzw. stiuk wenecki, inaczej masa wapienna lub akrylowa, która po nałożeniu na ścianę nadaje jej wygląd marmuru.

Przeznaczenie farb strukturalnych

W dobie różnorodnych styli wnętrz i różnorodnych aranżacji, dobrym wyborem staje się stosowanie farb strukturalnych. Przeznaczona jest ona praktycznie dla każdego, kto chce odmienić swój dom czy mieszkanie i nadać mu niesamowitego efektu stosunkowo niewielkim kosztem. Farbami tymi możesz pokrywać różne powierzchnie takie jak beton, tynk, płyty gipsowo – kartonowe. A dzięki wielu rodzajom farb, możesz zyskać taki efekt, na jakim ci zależy. Czy ściana ma się odznaczać, być tłem dla wyjątkowego obrazu, ma błyszczeć czy imitować inne struktury – do tego wszystkiego jest jednak odpowiedź. Wystarczy użyć farb dekoracyjnych. Co istotne – nie musisz używać ich na całej powierzchni, ale użyć jedynie na części ściany lub wyróżnić w ten sposób jedynie jedną ścianę w domu.

Zastosowanie farb czyli jak je używać

Zapewne wydaje ci się, że stosowanie farb dekoracyjnych jest trudne i pracochłonne. Oczywiście wymaga ono nieco innych czynności, ale wbrew pozorom, ich stosowanie pozwala uzyskać efekt finalny znacznie szybciej i niższym kosztem.

Przystępując do prac malarskich, najpierw należy oczyścić ścianę oraz zakryć ubytki. Następnie należy przystąpić do gruntowania czystej ściany pozostawienia jej do wyschnięcia. W tym czasie możemy się zaopatrzyć w narzędzia takie jak gąbka, wałki, pędzle, tackę malarską itp. Teraz pozostaje jedynie wymieszać niezbędne składniki farb i mas strukturalnych. Pamiętaj o tym, że mieszać należy przed aplikacją, jak i w trakcie pracy. Emalia powinna zostać nałożona równomiernie. Po zaaplikowaniu farby można utworzyć różne pożądane wzory, używając do tego np. fakturowanych wałków. Na koniec, po wyschnięciu, pokryj wszystko lakierem.

Proste użycie farb dekoracyjnych sprawia, że nie musisz być profesjonalistą, aby z nich skorzystać. Nawet bez specjalnych zdolności manualnych, możesz uzyskać wyjątkowe efekty dekoracyjne czy zamaskować niedoskonałości ściany.

Wady i zalety produktów dekoracyjnych

Największą wadą farb dekoracyjnych może być ich cena w granicach ok 60-80zł/litr. W opozycji do tego jednego punktu stoi jednak multum zalet. Można nimi malować powierzchnie popękane, nierówne czy takie, które łatwo się brudzą. Malowanie farbami nadaje trwałość ścianom, pozwala im oddychać, a co za tym idzie, można je stosować tam, gdzie jest spore ryzyko wilgoci. Na koniec – zastosowanie tych farb pozwala uzyskać piękne i modne efekty i nadaje wnętrzom osobliwego charakteru. Co więcej, nie musisz szukać ich daleko. Wystarczy wejść np. na stronę dekoratorium.pl i zakupić odpowiedni dla Ciebie rodzaj farby.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *