Dom i ogród

Jak postarzać meble z litego drewna w stylu shabby chic?

Meble w stylu shabby chic kojarzone są z wiejskimi domostwami ubiegłego stulecia. W tym niezwykle interesującym stylu urządzania wnętrz to właśnie szafy, komody i szafki nocne stają się wizytówkami wiejskich tradycji, obok których nie sposób przejść obojętnie. Postarzane meble metodą bielenia i przecierania a niekiedy ręcznie dekorowane kwiatami wprowadzały do wnętrza spokój, harmonię oraz powiew estetyki w najlepszym wydaniu. Dlatego też nie dziwi fakt, że te w pełni naturalne meble z litego drewna ocierające się o styl vintage tak chętnie wprowadzamy do naszych nowoczesnych wnętrz.

Czasami wystrój naszej domowej przestrzeni nie jest taki jaki sobie wymarzyliśmy. Czasami jeden detal rzutuje na całości. Kiedy okazuje się, że nasza wysłużona już komoda nie pasuje do wystroju nowo urządzonego mieszkania wówczas zamiast wyrzucać warto podarować jej drugie życie! W tym celu warto w sposób samodzielny zmienić wygląd komody, wykorzystując znane techniki postarzania mebli. Na początku należy podkreślić, że postarzanie mebli nie niszczy ich struktury, gdyż polega na przetarciu głównie warstw pokrywających je farb, bez docierania do ich wewnętrznych struktur. Postarzanie mebli ma na celu wydobycie z nich maksymalnego potencjału, który w nich drzemie dzięki czemu nie są spisywane na straty lecz stają się modnymi i funkcjonalnymi elementami współczesnych przestrzeni. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak postarzać meble by zachwycały stylistyką, doczytaj do końca.

Aby podkreślić charakter mebli, tak aby wyglądał luksusowo i niepowtarzalnie musimy zająć się nim w kilku etapach. Wbrew pozorom samo postarzanie nie jest czasochłonną i ciężką do wykonania czynnością. Wystarczy odrobina cierpliwości i delikatności aby wydobyć z mebla tylko to co jest w nim najlepsze. Gwarantujemy, że efekt będzie powalający!

Jak postarzyć meble by pasowały do otoczenia?

Istnieje wiele metod, które mają na celu zmianę teraźniejszego wyglądu mebli. Bardzo często do ich barwienia wykorzystuje się ocet, napar z kawy lub herbaty, wywar z orzechów włoskich. Te naturalne sposoby nie tylko w harmonijny sposób podkreślają wyjątkowość mebla, ale przede wszystkim nie niszczą jego głębszych struktur.

Od początku do końca jesteśmy w stanie samodzielnie dokonać postarzenia mebli. Meble w stylu shabby chic to kult pastelowych barw – bieli, beżu, różu, błękitu, żółci i złota. Aby osiągnąć zamierzony efekt warto zaopatrzyć się w specjalny środek do dekoracji drewna, która tworzy złudzenie pęknięć. Należy pokryć nim cały mebel a następnie dokonać przecierki, eksponując warstwy farby znajdujące się pod jego powłoką.

Postarzanie mebli papierem ściernym krok po kroku

Mebel, który ma zostać poddany metodzie po starzenia należy na samym początku przemyć ciepłą wodą wraz z płynem do mycia naczyń. Po jego przeschnięciu, należy go zmatowić papierem ściernym, zwracając szczególną uwagę na grube warstwy lakieru pokrywające mebel. Następnie malujemy mebel białą, akrylową farbą do drewna, w razie potrzeby można nałożyć drugą warstwę. Kiedy szafka przeschnie wówczas możemy przystąpić do przecierania, przecierając mebel drobnym papierem ściernym. Dla dodatkowego zabezpieczenia mebli drewnianych przed uszkodzeniem ich powłoki można je pomalować lakierem akrylowym półmatowym lub z połyskiem. Świetną alternatywą jest także wybielenie szafki i pokrycie jej w niektórych miejscach brązową farbą, która po przetarciu gąbką stworzy dekoracyjne cieniowania na powierzchni mebla.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *