Dom i ogród

Ogród warzywny przy domu: koszt i zakładanie

Jakość żywności w supermarketach pozostawia wiele do życzenia. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ono imponująco, to w środku kryją się substancje, które niekoniecznie powinny być spożywane przez ludzi. Rozwiązaniem jest samodzielnie uprawianie warzyw. Choć mogłoby się wydawać, że jest to trudne, to nic bardziej mylnego. Sprawdź, co warto posadzić w ogródku na samym początku, jakie czynności wykonać krok po kroku i z jakimi kosztami to się wiąże.

Co posadzić w ogródku warzywnym?

Jeśli po raz pierwszy masz zamiar zasadzić warzywa w swoim ogródku przydomowym, ważne jest to, aby postawić na rośliny, które łatwo się hoduje. Dzięki nim nabierzesz wprawy i nauczysz się podstaw. Wybierając wymagające warzywa, mógłbyś/mogłabyś łatwo się zniechęcić, a tego przecież nie chcemy. Co powinno się znaleźć w Twoim ogródku na samym początku? Przede wszystkim zioła. Świetnie sprawdzi się bazylia, oregano, rozmaryn czy mięta. Stosunkowo prosto hoduje się także różnego rodzaju sałaty. Możesz więc posadzić sałatę masłową, lodową lub pekińską. Dobrym pomysłem jest także roszponka, która szybko rośnie i doskonale nadaje się do sałatek. Jeśli chcesz mieć w swoim ogródku coś, co można położyć na kanapki, postaw na ogórki lub pomidorki koktajlowe Łatwa w uprawie jest także dynia oraz cukinia. Pamiętaj jednak, aby nie sadzić zbyt wielu warzyw naraz. Każde z nich wymaga innej pielęgnacji, a zapamiętanie wszystkiego na raz jest dosyć trudne.

Zakładanie ogródka krok po kroku

Aby założyć ogródek warzywny, wystarczy postępować krok po kroku zgodnie z tą instrukcją:

  1. Znajdź kawałek ziemi obok swojego domu i zaoraj go. Jeśli jest on niewielki, możesz zrobić to ręcznie. W przypadku większego obszaru użyj maszyny, np. glebogryzarki. Alternatywnie możesz także zrobić ogródek warzywny w skrzyniach. Wówczas jednak będziesz musiał/a zaopatrzyć się w dobrej jakości ziemię, co będzie dodatkowym kosztem.
  2. Wybierz warzywa, które zasadzisz w ogródku. Na początek wystarczy kilka odmian, o których pisaliśmy wyżej.
  3. Wytycz grządki oraz zaznacz miejsca, w których będziesz sadzić warzywa. Nie zapomnij o zaplanowaniu miejsca na ścieżki, którymi będziesz się przemieszczać, pielęgnując rośliny.
  4. Posadź nasiona lub sadzonki. Nie zapomnij o ich intensywnym nawadnianiu.
  5. Doglądaj warzyw systematycznie, a już po kilku tygodniach będziesz mógł/mogła zajadać pyszne i zdrowe rośliny.

Ile pieniędzy potrzeba, aby założyć ogród warzywny przy domu?

To, ile potrzeba pieniędzy, aby mieć swój ogródek przy domu, jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy przede wszystkim od wielkości przestrzeni, na której masz zamiar posadzić rośliny. Znaczenie ma także fakt, w jakiej postaci będą warzywa, które będziesz sadzić. Nasiona kosztują znacznie mniej niż sadzonki, jednak trzeba dłużej czekać na efekty. Ponadto na cenę ogródka składają się także narzędzia oraz koszt ziemi, jeśli musisz ją kupić. To sprawia, że niewielką przestrzeń z warzywami możesz stworzyć już za kilkadziesiąt złotych, jednak jeśli zależy Ci na dużym ogrodzie, wówczas może Cię to wynieść nawet kilkaset złotych.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.