Dom i ogród

Okna drewniane – od czego zależą ich ceny?

Okna są wydatkiem dość sporym, jednak z racji tego że będą służyć przez długie lata, lepiej postawić jest na produkty wysokiej jakości. To znaczy takie, które będą wyróżniać się wysoką estetyką wykonania, świetną jakością użytych do produkcji materiałów, dobrymi parametrami i dostosowaniem zamówienia do indywidualnych wymagań. Wiele osób marzy o oknach drewnianych, jednak zastanawia się nad tym, czemu ich ceny są wyższe od innych typów okien. Wynika to z kilku ważnych przyczyn.

Czym się charakteryzuje drewniana stolarka okienna?

Różnice w cenie okien z drewna – np. w porównaniu z tymi z PCV (które są tańsze), wynikają z różnic w jakości. Dysproporcja w cenach jest związana z tym, że okna z drewna są bardzo okazałe jeśli chodzi o sam ich wygląd. Plastikowe ramy wyglądają po prostu gorzej. Montaż okien drewnianych – zamiast ich tańszych odpowiedników z PCV – jest szczególnie opłacalny w przypadku budynków utrzymanych w stylu klasycznym i domów luksusowych, gdzie niebagatelne znaczenie ma ich styl oraz elegancja. Drewniane okna są także jedyną opcją w przypadku renowacji stolarki obiektów zabytkowych. Co więcej, drewniana stolarka otworowa jest również wyjątkowo trwała oraz zdrowa dla użytkowników. Wytrzymałość okien drewnianych szacuje się czasem nawet na 50 lat, są więc one naprawdę opłacalną inwestycją i doskonałą opcją wtedy, kiedy szuka się rozwiązania, które bezawaryjnie posłuży w budynku przez długie lata. Pod uwagę trzeba wziąć również to, że taką stolarkę proponuje wielu producentów. Dlatego na rynku można znaleźć także stosunkowo tanie okna drewniane, na przykład https://noweokna.pl/okna-drewniane które będą prezentować się w budynku naprawdę dobrze.

Okna drewniane – od czego zależy ich cena?

Koszt okien drewnianych jest wyższy od okien plastikowych, jednak na uwadze trzeba mieć to, że nie każde okno z drewna będzie kosztowało tyle samo. Będzie to zależne oczywiście od jego rozmiaru, to jednak tyczy się stolarki okiennej zawsze – bez względu na materiały jej wykonania (okna większe będą droższe). Natomiast jeśli chodzi o to, od czego zależy cena okien wykonanych z naturalnego drewna, to różnice te wynikają z:

1) Gatunku drewna użytego do ich produkcji. Tanie okna drewniane to te wykonane z sosny, ale także ze świerku. Na wyższej półce cenowej będą stać te wyprodukowane z dębu (które są też solidniejsze). Najdroższa drewniana stolarka okienna, to ta powstała z drewna egzotycznego (np. meranti i majau).

2) Konstrukcji profilu – w tym obecności albo braku zdobień. Tańszą opcją będą okna gładkie, a droższą te ze szprosami. Tutaj koszta naliczane są zawsze indywidualnie, na podstawie ilości pól, na które podzielone ma być okno oraz ceny pojedynczego szprosu.

3) Typu oraz wielkości przeszklenia. Droższe będą np. szyby o podwyższonej izolacji akustycznej.

4) Koloru. Odmienne warianty kolorystyczne ram mogą zmienić (podwyższyć) cenę nawet o 20%.

5) Ilości i rodzaju zastosowanych akcesoriów antywłamaniowych.

Zakup pięknych i trwałych okien drewnianych jest osiągalny także dla osób o ograniczonych finansach. Tanie okna drewniane to modele bez nadmiernej ilości zdobień, o dość prostej, a zarazem trwałej konstrukcji, która będzie służyć w budynku przez długie lata.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty