Dom i ogród

Jak należy czyścić baseny ogrodowe?

Basen ogrodowy będzie służył przez wiele lat, jeśli zadba się o jego regularne oczyszczanie. Mimo że basen wypełniany jest czystą wodą, już po kilku dniach gromadzą się w nim różne zanieczyszczenia, które nie tylko psują komfort kąpieli, ale też mogą być zagrożeniem dla zdrowia.

Niezbędna pompa filtrująca

Baseny ogrodowe są zwykle wyposażone w pompy filtrujące. Pompę należy uruchamiać wtedy, gdy basen jest pusty, a jej głównym zadaniem jest wyłapywanie drobnych zanieczyszczeń, jakie dostają się do wody.

Podczas pracy pompy woda jest zasysana do układu czyszczącego. Tam przechodzi przez kilka filtrów, aż trafia z powrotem do basenu, czysta, choć nie uzdatniona, bo to zadanie innego środka czyszczącego.

Chlorowanie wody

Woda jeszcze nie jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, ponieważ pompa usuwa tylko te zanieczyszczenia, które widać gołym okiem. Wypełnione wodą baseny ogrodowe to idealne siedlisko dla bakterii, które najłatwiej usunąć za pomocą chloru, środka bardzo skutecznego i zarazem taniego.

Za sprawą chloru woda staje się przejrzystsza, a charakterystyczny zapach na szczęście szybko znika. Do domowego basenu wystarczą tabletki z chlorem, do kupienia u producenta basenu, w sklepach chemicznych albo budowlanych. Alternatywą dla chloru są urządzenia do ozonowania wody.

Odkurzacz do czyszczenia dna

Baseny ogrodowe nie są może przesadnie wielkie, ale częste spuszczanie wody i nalewanie świeżej to niemały wydatek. Czy jednak da się bez tego oczyścić basen dokładnie ze wszystkich śmieci, jakie zalegają na dnie?

Pomocny może się okazać specjalny odkurzacz do czyszczenia basenu, podłączany do pompy wody. Jest on łatwy w obsłudze i niezbyt drogi, czasem można go zamówić w pakiecie razem z basenem.

Mata ochronna

Z basenu nie korzysta się przez całą dobę, dlatego warto za każdym razem, gdy stoi on pusty, przykryć go ochronną matą. Większość producentów sprzedaje baseny ogrodowe w komplecie z ochronnym pokrowcem, można też bez problemu dokupić taką matę osobno. Jej rozłożenie zajmuje trochę czasu, ale dzięki temu nie trzeba czyścić wody siatką, a filtry starczają na dłużej.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.