Zdrowie i uroda

7 powodów które świadczą o tym, że potrzebujesz pomocy psychologa

Niezależnie od wieku, czy płci wiele osób na problemy natury psychicznej, z którymi nie radzi sobie samodzielnie. W społeczeństwie panuje niewłaściwe przeświadczenie, że sięganie po pomoc psychologa, to coś wstydliwego. Tymczasem jednym z głównych celów psychologii jest pomoc człowiekowi w normalnym funkcjonowaniu. Ludzie wmawiają sobie, że wszyscy mają problemy i muszą sami sobie z nimi radzić, jednak każdy jest inny, a niektóre przeciwności losu mogą przerastać osoby o słabszej psychice. Po czym więc rozpoznać, że potrzebujemy pomocy psychologa?

Wycofujesz się z życia

Nie masz chęci do robienia czegokolwiek, nawet rzeczy, które kiedyś dawały ci wiele przyjemności lub były dla ciebie bardzo znaczące i nie jest to kwestia, jednego lub kilku gorszych dni? To znak, że możesz potrzebować pomocy psychologa. Niechęć i obojętność to oznaka wyparcia uczuć. Terapia może pomóc wydobyć na nowo energię do życia.

Poczucie beznadziejności

Czujesz, się bezwartościowy, a od życia nie pragniesz już dosłownie niczego? Uważasz, że nie ma ono żadnego głębszego sensu? Psycholog pomoże odnaleźć na nowo zarówno własną wartość jako człowieka, jak i istotę całego życia.

Nie jesteś zdolny do pracy

Zdarza się, że bierzemy urlopy z powodu poważniejszych problemów. Żałoba, choroba dziecka, czy rozstanie z partnerem, wszystkie duże zmiany w życiu mogą przytłaczać. Nie ma nic złego w tym, że potrzebujemy kilku dni wolnego, aby dojść do siebie. Niepokojące staje się to dopiero wtedy, kiedy nasz urlop bardzo się przedłuża lub gdy niezdolność do pracy nie wiąże się z żadnym istotnym problemem.

Masz problemy ze snem

Trudności z zasypianiem nie są niczym rzadkim ani nietypowym. Jeśli jesteś pod wpływem emocji, robisz sobie drzemki w ciągu dnia albo pijesz zbyt późno popołudniową kawę, możesz często spotkać się z problemem zaśnięcia. Prawdziwie alarmujące jest dopiero regularne wybudzanie się ze snu, zawsze o konkretnej godzinie lub ciągłe trudności z zasypianiem, nie mające żadnego związku z pobudzeniem organizmu. Kłopoty z nocnym wypoczynkiem mogą świadczyć o depresji, którą konieczne należy leczyć psychologicznie.

Masz poważne w skutkach zmiany apetytu

Problemy psychiki mogą zacząć kontrolować zachowanie organizmu. Jeśli odczuwasz nagły wstręt do jedzenia, przez który gwałtownie tracisz na wadze lub odwrotnie jesz bardzo dużo i tyjesz, a ten stan utrzymuje się dłużej niż przez kilka tygodni i nie jest uwarunkowany ciążą, anomaliami hormonalnymi lub stwierdzoną chorobą, to koniecznie skonsultuj się z psychologiem.

Masz długotrwałe zmiany nastroju

Droga do szczęściaOd kilku tygodni powracają do ciebie na zmianę silne uczucia gniewu, lęku i rozpaczy, z którymi sobie nie radzisz? Rodzina i znajomi mogą twierdzić, że cię nie poznają albo podejrzewać o przyjmowanie środków psychoaktywnych, zmieniających osobowość. Tymczasem potrzebujesz pomocy psychologa, który nauczy cię, jak kontrolować emocje i przekształcać te złe w bardziej pozytywne.

Nie radzisz sobie ze stresem

Wyścig ku zdobyciu najlepszych ocen, stanowiska, czy wynagrodzenia może generować bardzo duży stres, z którym nie każdy jest w stanie sobie łatwo poradzić. Z jednej strony uważasz, że nie możesz się wycofać i odpuścić, bo przegrasz wszystko i zostaniesz na szarym końcu, a z drugiej nie dajesz już rady wytrzymać pod presją wysokich oczekiwań. Zazwyczaj sami stawiamy sobie zbyt duże wymagania, a później czujemy wyrzuty sumienia, kiedy nie możemy ich spełnić. Jeśli cierpisz na przewlekły stres, przez który masz problemy z odżywianiem, nie śpisz i nie panujesz nad emocjami, zgłoś się po pomoc do psychologa.

Masz myśli samobójcze

Myśl o popełnieniu samobójstwa to najbardziej jednoznaczny powód, skłaniający do podjęcia terapii. Istnieją większe i mniejsze przyczyny, które sprawiają, że ludzie chcą odebrać sobie życie. Strata kogoś bliskiego, poważne kłopoty finansowe, napaść, gwałt, poważne choroby, maltretowanie – wszystkie te przeżycia mogą doprowadzić do załamania psychicznego. Jeśli uważasz, że nie jesteś zdolny do dalszego funkcjonowania, nie widzisz sensu swojego istnienia lub co gorsza sądzisz, że na nie nie zasługujesz, koniecznie skonsultuj się z psychologiem.

Rozmowa z psychologiem nie jest powodem do wstydu, a przyznanie przed samym sobą, że ma się problem, to pierwszy krok do skutecznego leczenia. Jeśli stwierdzasz, że którykolwiek z omówionych problemów dotyczy ciebie, nie wahaj się przed podjęciem odpowiedniej terapii.

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *