Dziecko

Na co zwrócić uwagę, gdy niemowlak ma wady postawy?

Wady postawy to nierzadki problem u dzieci, jednak najczęściej kojarzony jest z okresem szkolnym. Warto jednak wiedzieć, że tego typu nieprawidłowości mogą pojawiać się już na etapie niemowlęcym. Co robić, gdy kilkumiesięczny maluch ma wady postawy? Na co jako rodzic musisz zwrócić uwagę?

Zadbaj o komfortowy sen dziecka

Jeśli twoje dziecko ma wady postawy, musisz zadbać o prawidłową pozycję jego ciała podczas wypoczynku. Niemowlęta  śpią kilkanaście godzin w ciągu doby, dlatego twoim obowiązkiem jest zwrócenie uwagi na odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Przede wszystkim maluch musi spać na płaskim podłożu. Materac nie może być zbyt miękki, a z poduszki należy zupełnie zrezygnować – najlepiej do momentu ukończenia przez dziecko wieku 1,5-2 lat. Ważne też, by nocny sen oraz drzemki w ciągu dnia odbywały się w łóżeczku, a nie np. leżaczku, foteliku czy bujaczku. W takich sprzętach dziecko podczas spania układa się w nienaturalnej pozycji półleżącej, często mając powyginany kręgosłup i uciśniętą klatkę piersiową, co dodatkowo grozić może problemami oddechowymi. Jeżeli zdarzy się, że maluszek zaśnie w foteliku czy bujaczku, postaraj się w miarę możliwości jak najszybciej przełożyć go do łóżka.

Wybierz krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów

Gdy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć i jest na etapie rozszerzania diety, rodzice zwykle szukają odpowiedniego fotelika do spożywania posiłków. Częstym wyborem są jednak najtańsze sprzęty niezbyt dobrej jakości, bez atestów i odpowiedniej konstrukcji. Jeśli niemowlę ma wady postawy, musisz zwrócić większą uwagę na to, w jakiej pozycji będzie siedziało podczas jedzenia. Najlepszą opcją jest wtedy krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów. Wówczas masz gwarancję, że produkt jest właściwie zaprojektowany i pozwala na utrzymywanie maluszka w wygodnej, a zarazem bezpiecznej dla jego zdrowia pozycji. Krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów posiada elementy stabilizujące niemowlę, m.in. podpórkę pod nóżki, odpowiednie siedzisko czy możliwość regulowania sprzętu, by dopasować jego parametry do gabarytów dziecka.

Ostrożnie z pionizowaniem!

W wielu wypadkach wady postawy pojawiają się lub pogłębiają w wyniku zupełnie nieuzasadnionych, przedwczesnych prób pionizowania malucha. Sadzanie dziecka lub stawianie go na nogi w momencie, gdy jego kręgosłup nie jest na to gotowy, może skończyć się fatalnie. Jako rodzic musisz wykazać ostrożność i cierpliwość – obserwuj swoją pociechę i nie wyprzedzaj naturalnych etapów rozwoju małego człowieka. W przypadku, gdy maluch nie potrafi jeszcze sam siedzieć, podciągać się do góry czy stawiać pierwszych kroków, nie należy zmuszać go do tego. Wspomniane krzesełko do karmienia polecane przez fizjoterapeutów powinno być zatem stosowane dopiero w momencie, gdy dziecko już stabilnie siedzi. Błędem jest też wkładanie maluszka do kiepskich nosideł oraz używanie tzw. chodzików, które  obciążają kręgosłup. Jeśli masz wątpliwości, czy dziecko rozwija się prawidłowo, skonsultuj sprawę ze specjalistami. Gdy będzie to konieczne, fizjoterapeuci podpowiedzą, co robić i jakie ćwiczenia wykonywać z maluchem w ramach korygowania wad postawy i nabywania nowych umiejętności w zakresie rozwoju ruchowego.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.