Dziecko

Pierwsze pół roku dziecka – o czym powinni pamiętać rodzice?

W ciągu kilku pierwszych miesięcy, jakie dziecko spędza na świecie, mały organizm rozwija się w niezwykle błyskawicznym tempie. Rodzice obserwują w tym czasie coraz większą samodzielność malucha, pierwsze gaworzenie, czy pojawiające się ząbki. To również okres, gdy dziecko potrzebuje specjalnej troski ze strony swoich opiekunów. Jak być gotowym na pierwsze miesiące życia niemowlaka? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać i na co przygotować się jeszcze przed narodzinami malucha!

Pierwsze miesiące życia dziecka

Tuż po narodzinach dziecko wymagać będzie całodobowej opieki. Należy przygotować się na noce z przerywanym snem, dzienne drzemki i karmienie co kilka godzin. Okres ten nie trwa jednak zbyt długo – już po kilku pierwszych tygodniach życia maluch uczy się dziennego rytmu, a przy odrobinie szczęścia przesypia całe noce.

W tym czasie przygotować należy się także na szybki wzrost dziecka. Może zdarzyć się bowiem tak, że niemowlęce ubranka nie będą pasować na małe ciało pociechy już po kilkunastu dniach. To z kolei oznacza, że szafa w pierwszych miesiącach życia dziecka będzie wymieniana bardzo często. Niektóre mamy decydują się tym samym na korzystanie z używanych ubranek dla swoich maluchów – gdy te nie pasują na ich dziecko, proponują je innej mamie.

Zobacz również:  Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Pierwsze pół roku dziecka to także dobry czas na wypracowywanie nawyków. Warto wziąć pod uwagę miejsce snu maluszka. Choć potrzebuje on szczególnej opieki ze strony swoich rodziców, to miejscem jego snu nie musi być łóżko opiekunów. W przypadku kilkumiesięcznych dzieci można decydować się też na wprowadzanie pierwszych posiłków w formie papek i zupek. Dzięki temu w przyszłości maluch będzie miał mniejsze problemy z jedzeniem różnorodnych dań.

Rozwój w indywidualnym tempie

Rodzice niemowląt powinni pamiętać, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Maluch, który podnosi główkę, bądź samodzielnie siada na kilka tygodni po swoich rówieśnikach nie ma problemów zdrowotnych! Wręcz przeciwnie – jego organizm nie jest jeszcze gotowy na podjęcie tego rodzaju wysiłku, stąd nie należy zmuszać dziecka do podążania za umiejętnościami rówieśników.

Ta sama kwestia dotyczy gaworzenia, czy pojawiania się pierwszych ząbków. Choć źródła podają, że nastąpić to może już w 4 miesiącu życia malucha, to nie należy martwić się opóźnieniami. Maluch w swoim tempie osiągnie to samo, co inne dzieci – rodzice z rozsądkiem powinni podchodzić do porad swoich teściów, czy innych mam, dając swojemu dziecku czas na rozwój według własnego tempa.

Zobacz również:  Pomysły na pokój dla dziecka

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *