Dziecko

Wybieramy laktator dla przyszłej mamy

W czasie ciąży decyzja o zakupie laktatora zazwyczaj nie zajmuje głowy przyszłej mamy. Jest to błąd. Jak pokazują statystyki, nawet 80% kobiet po porodzie wykorzystuje to urządzenie podczas karmienia piersią. Dlatego też warto możliwie najszybciej zdecydować się na wybór dobrej jakości laktatora.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje laktatorów: ręczne i elektryczne. Oba typy mają swe zalety. Modele ręczne, takie jak urządzenia renomowanego producenta Tommee Tippee, są wygodne i proste w użytkowaniu. Ich zaletą jest też niższa w porównaniu z modelami elektrycznymi cena, a także cicha praca, co jest szczególnie ważne, gdy za ścianą śpi niemowlę.

Laktatory elektryczne są równie łatwe w użyciu, a często wygodniejsze. Nie wymagają bowiem stałego pompowania dłonią – za pracę urządzenia odpowiada mały silnik. Cechują się natomiast znacznie wyższą niż modele ręczne Tommee Tippee ceną, a także często dość głośnym działaniem. Wybór konkretnego rodzaju urządzenia zależy więc od przyszłej mamy.

Laktator dopasowany do potrzeb

Poza wyborem rodzaju laktatora ważną kwestią jest też dopasowanie sprzętu do konkretnych potrzeb. Bywa, że dziecko nie może być karmione piersią ze względu na trudności ze ssaniem albo chwytaniem, zły stan zdrowia, szczególne potrzeby bądź przedwczesne narodziny. Niektóre mamy z różnych przyczyn nie mogą karmić piersią, natomiast chcą zapewnić dziecku najlepszy pokarm, czyli mleko matki. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być odciągnięcie pokarmu i karmienie maluszka butelką. Aby dojść do odpowiedniego poziomu laktacji, konieczne jest wykorzystanie dobrej jakości laktatora, najlepiej specjalnego modelu z tzw. technologią inicjacji, która naśladuje naturalny rytm życia noworodka w pierwszych dniach po porodzie. Polega on na specyficznym sposobie pobierania pokarmu, czyli dłuższymi przerwami i szybkim tempem ssania. Udowodniono, że rytm ten odpowiednio stymuluje piersi matki i powoduje optymalny rozwój laktacji.

Dlaczego warto kupić laktator?

Dobrej klasy laktator, taki jak model Tommee Tippee, to polecane rozwiązanie dla każdej młodej mamy. Sprawdzi się w wielu sytuacjach, gdy np. wyjedziesz na kilka godzin bez maluszka, to urządzenie pomoże ci zlikwidować dyskomfort spowodowany zbieraniem się mleka w piersi. Laktator jest niezbędny, gdy dziecko ma trudności ze ssaniem. Sprawdzi się w przypadku potrzeby pobudzenia laktacji, a także w sytuacji tzw. nawału, czyli wówczas, gdy w piersiach pojawia się zbyt dużo pokarmu.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *