Inne

Kiedy i jak weterynarz wykonuje artroskopię?

Wtedy, kiedy zdjęcie RTG ani wynik tomografii komputerowej nie wystarczą do postawienia diagnozy, weterynarze wykonują artroskopię. Ten mało inwazyjny zabieg pozwala skutecznie – ze stuprocentową pewnością – rozpoznać choroby stawów u zwierząt i nie tylko. W jakich przypadkach artroskopia jest konieczna? I jak się ją przeprowadza?

Weterynarze prawie zawsze starają się unikać badań inwazyjnych, dlatego na początek chcą zobaczyć wyniki USG, RTG, tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego. Jeśli to co jest widoczne na zdjęciach, nie daje jasnego obrazu, przechodzi się do badań mało inwazyjnych takich jak np. artroskopia.

Czym jest artroskopia?

Artroskopia polega na wziernikowaniu wnętrza stawów. Do przestrzeni stawowej wprowadza się tor wizyjny za pomocą światłowodowej optyki – kamerę przekazującą obraz w dużym powiększeniu na ekran monitora – dzięki któremu można dokładnie obejrzeć staw od środka. Dostęp do stawu uzyskuje się przez wykonanie małego nacięcia. Wówczas mówimy o artroskopii diagnostycznej.

Weterynarz może również przeprowadzić tak zwaną artroskopię terapeutyczną, czyli zabieg leczniczy z użyciem artroskopu. Wtedy najczęściej konieczne jest zrobienie dwóch lub trzech nacięć, żeby wprowadzić niezbędne narzędzia.

Standardowo zabieg trwa od kilkudziesięciu minut do dwóch godzin.

Rodzaje artroskopii

W zależności od tego, jakiego stawu dotyczy, wyróżnia się artroskopię stawu ramiennego, łokciowego, kolanowego oraz skokowego.

Co ważne, żeby móc dostać się do tak małych stawów u psów jak np. łokciowy, konieczne jest dysponowanie miniaturowym artroskopem. Taki sprzęt ma m.in. przychodnia weterynaryjna Vikravet z Międzyrzecza: https://www.vikravet.pl

Do czego wykorzystuje się artroskopię?

Kiedy wykorzystuje się artroskopię? M.in. przy dysplazji stawów łokciowych i niedopasowaniu powierzchni stawowych, dysplazji stawów barkowych lub zapaleniu ścięgna bicepsa, dysplazji stawów skokowych, ocenie stanu stawów kolanowych, opracowaniu łąkotek, chrząstki lub naprawie uszkodzonych więzadeł krzyżowych.

Zabieg pozwala na precyzyjne postępowanie z fragmentami uszkodzonych tkanek oraz na usunięcie zmian rozrostowych błony maziowej i tym samym na zmniejszenie stanu zapalnego w stawie.

Zalety artroskopii

Nie każda przychodnia świadczy usługi weterynaryjne obejmujące zabiegi artroskopowe. Dlaczego? Ponieważ potrzeba do tego nie tylko specjalistycznego sprzętu, lecz także chirurgów, którzy są w stanie przeprowadzić operacje.

Warto mieć na uwadze, że artroskopia jest tak samo skuteczna jak tradycyjne zabiegi chirurgiczne, ale nie wymaga dużej ingerencji w tkanki. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wystarczy wykonać niewielkie nacięcia, które goją się stosunkowo szybko. Pacjent dochodzi do sprawności w krótkim czasie i odczuwa mniejszy ból niż po klasycznych operacjach. W niektórych przypadkach po artroskopii zaleca się ograniczenie ruchu przez pewien czas i wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale kończyna nie musi być unieruchomiona.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *