Podróże

Zaplanuj wiosenny wypoczynek w górach

Wiosna puka do drzwi, a wraz z nią dłuższe dni i ciepło. Dla wielu osób to znak, że po miesiącach szarugi można wreszcie zacząć myśleć o wyjazdach. Nie każdy lubi narty, więc zimowa aura z jej nieprzewidywalnością bywa niezbyt sprzyjająca na planowanie krótszych i dłuższych wyjazdów. Co innego wiosna, tym bardziej że w tym roku majówka ma wyjątkowo korzystny układ i można sobie pozwolić na dłuższy wypoczynek. Gdzie jechać? W Beskid Sądecki – to góry idealne na wiosenne wyjazdy.

Beskid Sądecki dla aktywnych

Beskid Sądecki obejmuje dwa pasma, Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej znajdujące się na dwóch brzegach Popradu. Porastają je lasy bukowe i mieszane, ale nie brakuje także łąk, a w partiach szczytowych widokowych polan, z których podziwiać można rozległe panoramy. Z wielu miejsc, jak z Jaworzyny Krynickiej, bacówki nad Wierchomlą czy z Radziejowej widać stąd odległe o kilkadziesiąt kilometrów Tatry, które wyglądają, jakby znajdowały się na wyciągnięcie ręki.

Świetną bazą wypadową na wycieczki w Beskidzie Sądeckim jest Muszyna, kameralne miasteczko u podnóży Jaworzyny Krynickiej, które zachwyca otoczeniem. Można się stąd wybrać zarówno na wycieczki piesze, jak i rowerowe, a w cieplejszych porach roku wyruszyć na emocjonujący spływ pontonami lub kajakami po Popradzie. Szlaki i ścieżki spacerowe prowadzą z Muszyny na Jaworzynę, do bacówki nad Wierchomlą, na widokową Pustą Wielką, a także w porośnięte lasami Góry Leluchowskie przy granicy ze Słowacją.

W Beskid Sądecki warto wybrać się z rowerem, bo tras dla miłośników dwóch kółek nie brakuje. Z Muszyny można ruszyć zarówno spacerowo, np. wzdłuż Popradu albo przez Złockie do Jastrzębika, jak i przez góry Leluchowskie na bardziej strome podjazdy. Miłośnicy adrenaliny będą mogli wyszaleć się do woli na stoku Sankolandii, który wiosną i latem zmienia się w tor do downhillu.

Muszyna atrakcje turystyczne dla każdego

Muszyna to miasteczko nad Popradem otoczone ze wszystkich stron górami. Ma ładną zabudowę, długą historię i wody mineralne, na bazie których funkcjonuje tutejsze uzdrowisko. Wiosną, gdy okoliczne lasy i łąki pokrywają się zielenią, jest tu wyjątkowo pięknie. Do życia budzą się Ogrody Sensoryczne (https://www.pensjonatklimek.pl/atrakcje/ogrody-sensoryczne), z odrestaurowanych ruin zamku można podziwiać rozległe widoki, zabytkowe centrum wygląda w promieniach słońca niesamowicie.

Wiosenny relaks w Muszynie pozwala na odwiedziny leżącej tuż nieopodal atrakcji przyrodniczej, jaką jest mofeta w Jastrzębiku, na spacery po wyjątkowym lesie lipowym lub do jeziorka osuwiskowego Czarna Młaka, a także odwiedziny drewnianych cerkwi. Po dniu pełnym wrażeń wyciszenie zapewnia Aquapark w kompleksie Klimek. Można też skosztować lokalnych potraw bazujących na kuchni łemkowskiej serwowanych w restauracji Strakija.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *