Motoryzacja

Dealer samochodów a formy finansowania zakupu nowego auta

O tym, że nowy samochód od dealera można kupić za gotówkę lub wziąć na kredyt chyba nie trzeba nikomu mówić. A słyszeliście o abonamentach lub wynajmie długoterminowym? Jakie są inne dostępne formy finansowania? Czy auto w leasing da się wziąć tylko wtedy, gdy prowadzi się własną firmę? Wszystkie szczegóły dotyczące finansowania zakupu samochodu znajdziecie poniżej.

Zakup nowego samochodu to bardzo duży wydatek, na który część osób nie może sobie pozwolić. Zwłaszcza, że nowe auto jednoznacznie kojarzy się z wyłożeniem kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset tysięcy złotych w gotówce. Tymczasem dealer samochodów Fiat, Subaru czy Alfa Romeo wcale nie wymaga od swoich klientów przyjścia do salonu z walizką pełną pieniędzy albo wykonania natychmiastowego przelewu na pięcio- lub sześciocyfrową kwotę. Obecnie istnieje kilka alternatywnych form finansowania, z których można skorzystać nawet wtedy, gdy nie dysponuje się dużą gotówką. O jakich formach mowa?

Kredyt samochodowy

Zacznijmy od tej, która przychodzi na myśl jako pierwsza, czyli od kredytu samochodowego. Kredyt samochodowy jest niżej oprocentowany niż kredyt konsumpcyjny, ale przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na wysokość RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która może być skrajnie różna od tego, co bank podaje jako oprocentowanie nominalne. Dlaczego się tak dzieje? Bo zarobek banku to nie tylko oprocentowanie, lecz także ubezpieczenia, prowizja czy opłaty manipulacyjne. W efekcie kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie wtedy, gdy chce się dowolnie zmieniać okres spłaty lub wysokość rat, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że do momentu spłaty samochód tak naprawdę nie należy do nas.

Leasing nie tylko dla firm

Druga opcja to leasing. Wbrew pozorom nie jest dostępny wyłącznie dla firm, bo od pewnego czasu na rynku istnieje tak zwany leasing konsumencki. Mimo to nie należy do popularnych form finansowania. Dlaczego? Trudno powiedzieć, skoro procedury jego uzyskania są prostsze niż w przypadku kredytu. Być może wynika to ze stosunkowo niewielu ofert. Dodatkowo nie obniża on zdolności kredytowej użytkownika, ale wymaga korzystania wyłącznie z usług ASO.

Szukasz dealera samochodów marki Abarth? Sprawdź szeroką ofertę jednego z salonów: https://dukiewicz.pl/typ/salon-samochodowy/

Abonament na samochód

Alternatywą dla leasingu jest abonament na samochód. Obie formy finansowania działają na podobnych zasadach, jednak z założenia przy abonamencie auta się nie wykupuje, zaś przy leasingu się to robi. Czym jeszcze charakteryzuje się abonament? Równymi ratami przez cały okres trwania umowy, określonym limitem kilometrów, które można przejechać w skali roku oraz finansowaniem na krótsze terminy – na przykład na dwa lata.

Wynajem długoterminowy auta

Jeszcze inną formą finansowania nowego samochodu jest opcja wynajmu długoterminowego. Jak to działa? Użytkownik opłaca ratę miesięczną i pokrywa koszty paliwa, ale nie martwi się już o ewentualne naprawy, serwisowanie, ubezpieczenie, zakup i wymianę opon itp. Często nie dokonuje nawet wpłaty początkowej, za to po zakończeniu wynajmu ma możliwość wykupu auta, jednak nie musi tego zrobić. Z tego względu taka forma podoba się osobom, które chcą często wymieniać samochody albo chciałyby mieć okazję do jeżdżenia autem klasy premium przynajmniej przez pewien czas. Minus? Konieczność określenia limitu kilometrów. Dla niektórych problemem będzie również to, że nie są właścicielami auta do momentu wykupu.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *