Zdrowie i uroda

Dezynfekcja rąk to lifestyle. Jakich produktów unikać?

Bakterie i wirusy są wszędzie! Z łatwością dostają się one na nasze ręce, jak i przedmioty, których dotykamy podczas wykonywania codziennych czynności. Odpowiednie mycie oraz dezynfekcja rąk to najważniejsze kroki, jakie powinniśmy podjąć, aby uniknąć zachorowania i rozprzestrzeniania się zarazków w naszym otoczeniu. Jakich produktów do dezynfekcji powinniśmy jednak unikać?

Mycie a dezynfekcja rąk

Istnieją pewne znaczące różnice między myciem rąk mydłem i wodą a stosowaniem specjalnych środków do dezynfekcji rąk. W przypadku pierwszej czynności, usuwamy wszystkie rodzaje zarazków. Niestety nie zawsze mamy możliwość, aby to zrobić – w takiej sytuacji dobrze sprawdzą się odpowiednie preparaty. Środki do dezynfekcji rąk, które są na bazie alkoholu, pozwolą nam w bardzo szybki sposób pozbyć się bakterii i wirusów z naszych dłoni. Jest to niezwykle wygodne, gdyż niewielka buteleczka zmieści się do torby, plecaka, czy kieszeni spodni.

To jednak nie wszystko! Możemy wyróżnić dwa sposoby dezynfekcji rąk. Higieniczna dezynfekcja rąk trwa 20-30 sekund. Warto ją wykonywać po sprzątaniu czy korzystaniu z toalety, jak również wtedy, gdy mamy kontakt z jedzeniem. Dodatkowo, po wydmuchaniu nosa, kichaniu czy kaszlu, również powinniśmy myć bądź dezynfekować ręce, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków. Dezynfekcja rąk to swego rodzaju lifestyle – powinniśmy o niej pamiętać w wielu sytuacjach. Niestety, część środków do dezynfekcji bardzo wysusza nasze dłonie. Na szczęście jest kilka preparatów, takich jak Medisept, które zawierają substancje pielęgnujące pomagające skórze naszych dłoni chronić się przed wysuszeniem.

Drugi typ dezynfekcji określa się mianem chirurgicznej dezynfekcji rąk, która trwa około 90 sekund. Tę czynność wykonuje się przed zakładaniem rękawiczek medycznych, jak i przed oraz po zabiegach medycznych. Chirurgiczna dezynfekcja rąk jest konieczna także w przypadku kontaktu z osobą chorą czy zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi, krwią oraz innymi wydzielinami.

Jakich produktów do dezynfekcji rąk unikać?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze środków do dezynfekcji rąk jest stężenie alkoholu. Jego zalecana minimalna wysokość wynosi 60%, natomiast optymalnie to blisko 70% i więcej. Gwarantuje to szerokie spektrum działania produktu, jak i natychmiastowe rezultaty. Jeśli wybierzemy preparat o niskim stężeniu, nasza walka z wirusami i bakteriami może okazać się nieskuteczna.

Warto również sięgać po środki do dezynfekcji rąk, które zawierają dodatkowe substancje, takie jak gliceryna, aloes, alantoina czy pantenol. Alkohol działa wysuszająco na nasze dłonie, dlatego też warto unikać produktów pozbawionych składników z działaniem łagodzącym, które mogą nawilżać i pielęgnować skórę. Oprócz tego, wpływają one pozytywnie na trwałość środka – spowalniają odparowanie alkoholu. Pamiętajmy również, by upewnić się, że pH produktu jest łagodne dla skóry!

Zwykle nie powinniśmy sięgać po produkty, które są trudne w aplikacji – lepiej postawić na preparat, który jest łatwy w użyciu i nie wymaga spłukiwania. W ten sposób będziemy mogli go użyć również poza domem, kiedy nie możemy umyć dłoni wodą z mydłem.

Warto zwrócić uwagę na to, czy preparat pozostawia uczucie lepkości na dłoniach. Może być to dość nieprzyjemne, szczególnie jeśli od razu po dezynfekcji rąk musimy zabrać się do wykonywania jakichś czynności, nie mogąc czekać na to, aż środek całkowicie się wchłonie. Dostępne są preparaty, które temu zapobiegają – zdecydowanie powinniśmy się im przyjrzeć!

Opakowanie jest również istotną kwestią. Możemy zakupić większe opakowanie preparatu, a następnie przelać środek do tych mniejszych i poręczniejszych, które będziemy mogli nosić w torebce bądź plecaku. Trudno przewidzieć wszystkie okoliczności, w których pojawi się pilna potrzeba dezynfekcji rąk – warto być na nią zawsze przygotowanym. Pomoże nam to również budować nawyk dezynfekcji dłoni po każdej wizycie w sklepie czy środkach transportu publicznego.

Pamiętaj również o tym!

Dezynfekcja rąk to podstawowa forma ochrony przez bakteriami i wirusami. Należy ją wykonywać wielokrotnie w ciągu całego dnia, dlatego też, nawet w przypadku najbardziej łagodnych środków, może pojawić się wysuszenie bądź podrażnienie dłoni. Warto pamiętać o nawilżaniu rąk, dzięki czemu zapobiegniemy negatywnym skutkom stosowania preparatów z alkoholem.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *