Zdrowie i uroda

Najczęściej spotykane wady zgryzu

Wady zgryzu to powszechny problem, z którym zmaga się znaczna część społeczeństwa. W niektórych przypadkach wada jest na tyle mała, że nie utrudnia codziennego funkcjonowania, dlatego nie każda osoba decyduje się na podjęcie leczenia ortodontycznego. Skorzystanie z pomocy ortodonty jest rekomendowane w każdym przypadku — także wtedy, gdy wada zgryzu jest nieznaczna lub jest związana z zębami znajdującymi się w tylnej części łuku zębowego. Warto dowiedzieć się, dlaczego warto leczyć wady zgryzu i jakie wady zgryzu są najczęściej spotykane.

Dlaczego warto leczyć wady zgryzu?

Leczenie wad zgryzu jest bardzo ważne z kilku powodów. Konieczność ich leczenia wynika między innymi ze względów zdrowotnych. Pacjent, który zmaga się z wadą zgryzu, jest bardziej narażony na rozwój próchnicy czy paradontozy — nieprawidłowo ułożone zęby są trudne do wyczyszczenia, a brak prawidłowej higieny jamy ustnej stwarza ryzyko rozwoju chorób.

Nieprawidłowo ustawione zęby mogą mieć także wpływ na działanie mięśni, stan tkanek miękkich, pozostałych zębów, a nawet na układ trawienny. Zły zgryz w niektórych przypadkach może utrudniać mówienie — w tym artykulację niektórych głosek. Wówczas leczenie ortodontyczne jest rekomendowane jako etap leczenia wad wymowy.

Prócz tego, wady zgryzu wyglądają mało estetycznie. Skrzywione zęby można poddać zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej, jednak w pierwszej kolejności wysoce rekomendowane jest podjęcie leczenia ortodontycznego.

Najczęściej spotykane wady zgryzu

Złe ułożenie zębów wynika z różnych powodów. W wielu przypadkach jest to związane z genami — wady zgryzu są dziedziczone. Ich rozwój w życiu dorosłym może wynikać z nieprawidłowych nawyków, na przykład przez obgryzanie paznokci, gryzienie długopisu. Czasem wady zgryzu powstają na skutek wyrzynania zębów ósmych — w momencie, gdy w łuku zębowym zabraknie dla nich miejsca, mogą one spowodować stłoczenie pozostałych zębów.

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów wad zgryzu jest zgryz otwarty. Przejawia się on częściowym lub całkowitym brakiem styczności zębów górnych i zębów dolnych. Ze względu na tę niedogodność, osoba mająca taką wadę może zmagać się z problemami podczas żucia, gryzienia, a także przy wymowie niektórych głosek. Zgryz otwarty przejawia się m.in. wydłużeniem dolnego odcinka twarzy i obniżeniem napięcia mięśni warg.

Tyłozgryz przejawia się cofnięciem zębów żuchwy względem zębów szczęki, co powoduje m.in. problemy z wymową głosek „s, z, dz”, a także opadanie kącików ust. Pod względem powszechności jest to najczęściej występująca wada zgryzu.

Stłoczenie zębów występuje, gdy zęby nie mieszczą się w łuku zębowym. Jest to związane między innymi z wielkością zębów — wyrostki zębodołowe są dla nich zbyt małe, przez co ich rozwój jest zaburzony. Zęby stłoczone mogą wyrzynać się nieprawidłowo — w złym miejscu lub pod złym kątem.

Istotne jest leczenie każdej wady zgryzu. Konsekwencją ich nieleczenia są przykre dolegliwości, które mogą znacząco przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli masz problem ze zgryzem odwiedź gabinet https://risorius.pl/zabieg/ortodoncja/

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *