Zdrowie i uroda

Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy to termin, pod którym znajdują się wszelakie doznania czy stany. Zawroty głowy, problem z utrzymaniem równowagi czy zwykła niepewność podczas stania sprawia, że zaczynamy się niepokoić.

Zawroty głowy

Uczucie wirowania własnego ciała czy otoczenia, czy wrażenie spadania lub zataczania się. Tak właśnie wyglądają układowe zawroty głowy. Muszą być to dokładnie określone uczucia, które osoba cierpiące na zawroty głowy jest w stanie opisać, a nawet wskazać kierunek danego ruchu. Inne uczucia, które również są określane jako zawroty głowy to, ciemnienie przed oczami czy oszołomienie. Takie odczucia są dość nieokreślone, cierpiący nie odczuwa złudzenia ruchu. Jest to bardziej ogólna niesprawność wyobrażeń przestrzennych. Takie dolegliwości nazywamy zawrotami nieukładowymi.

Zawroty głowy są zaburzeniami funkcjonowania partii układu nerwowego, których zadaniem jest odpowiednia postawa ciała czy równowaga. Najważniejszymi częściami układu nerwowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi, jest nerw statyczno-słuchowy, a także błędnik.

Wszystkie te części tworzą układ, którego zadaniem jest wysyłanie informacji o ułożeniu, ruchu czy postawie ciała. Nawet nieznaczny problem z jedną z części, może skutkować jego zaburzeniem. Skutkami uszkodzenia równowagi mogą być oczywiście zawroty głowy, ale nie tylko. Do takich symptomów należą także:

  • Poruszanie się na rozlegle rozstawionych nogach,
  •  Oczopląs,
  • Niemożność utrzymania równowagi w czasie stania ze złączonymi nogami.

Przyczyny zawrotów głowy

W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje zawrotów głowy: pochodzenie błędnikowego i pozabłędnikowego. Są one powodowane chorobami ucha. Do takich chorób możemy zaliczyć niegroźne zatkanie ucha, jednak zapalenie ucha, nowotwór czy inne stany zapalne także mogą do niego prowadzić. Kolejnym powodem mogą być problemy z narządem równowagi. Przykładem takiej sytuacji może być choroba Meniere’a, a także choroba lokomocyjna. Każdy z tych chorób objawia się szumem w uszach, a także upośledzeniem słuchu.

Jeśli chodzi o pozabłędnikowe zawroty głowy, to możemy wyróżnić takie choroby jak:

  • Miażdżyca,
  • Cukrzyca,
  • Nadciśnienie tętnicze,
  • Problemy z sercem.

Powodem zawrotów głowy może być także podłoże psychologiczne. Stres, lęk, duszności czy kołatanie serca, wszystko to może je powodować. Takie symptomy najczęściej pojawiają się w czasie dnia. Zawroty głowy mogą prowadzić do poważnych chorób. Dlatego, jeśli występują od dłuższego czasu, a ich nasilenie się nie zmniejsza, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

Więcej na stronie: https://www.spectrocolor.pl/zdrowie-i-uroda/dlaczego-nie-nalezy-ignorowac-zawrotow-i-bolow-glowy

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *