Dom i ogród

Czy okna trzyszybowe są lepsze od dwuszybowych? Porównujemy oba rodzaje

Planując zakup okien, musisz wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Inwestor kieruje się nie tylko ceną, lecz także materiałem z którego są zrobione oraz tym, czy są one dwuszybowe czy trzyszybowe, ponieważ od tego w dużej mierze zależy ich współczynnik przenikania ciepła. Jakie cechy mają okna dwuszybowe i trzyszybowe? Zdecyduj, które są lepsze dla Ciebie.

Od czego zależy poziom izolacyjności cieplnej okna?

Współczynnik przenikania ciepła dla całego okna to nie to samo, co współczynnik przenikania ciepła dla samej szyby. O parametrach okna nie decyduje więc wyłącznie liczba szyb, chociaż ma na nie bardzo duży wpływ. Poziom izolacyjności cieplnej okna zależy również od cech profilu, sposobu osadzenia szyby w ramie, procentowego udziału szyby w konstrukcji okna. Na ogólny współczynnik przenikalności termicznej składają się wszystkie wyżej wymienione parametry. Nie zmienia to faktu, że okna trzyszybowe są w większości przypadków cieplejsze niż dwuszybowe.

Tradycyjne okna dwuszybowe

Okna dwuszybowe, zarówno drewniane jak i plastikowe, od dawna są stosowane w budownictwie. Mają niższą izolacyjność niż okna trzyszybowe, lecz spotykane są w większości starszych domów.

W jakich przypadkach lepiej jest wybrać okna dwuszybowe? Jeżeli budynek nie jest nowy i nie ma najnowocześniejszych rozwiązań docieplających, zakup drogich okien trzyszybowych nie jest opłacalny. Same okna nie zwiększą w istotny sposób energooszczędności budynku, ciepło będzie uciekało również przez inne jego części. Najrozsądniej więc będzie w takim przypadku nie przepłacać i kupić dobrej jakości okna dwuszybowe. Warto je wybrać także do budynków, które nie wymagają ogrzewania, takich jak domki letniskowe, działkowe, garaże.

Ciepłe okna trzyszybowe

Potrójne szyby w oknie, między którymi są komory o szerokości kilku milimetrów, wypełnione termoizolacyjnym gazem, znacznie poprawiają poziom izolacyjności ciepła okna. Nowoczesne okna trzyszybowe są więc bardzo ciepłe, a także droższe od okien dwuszybowych. Jednak zakładanie ich w domach starszych, w których izolacja cieplna nie jest najlepsza, może się nie opłacić, ponieważ okna trzyszybowe nie poprawią w znacznym stopniu sytuacji. Wydasz dużo pieniędzy na okna, a ciepło nadal będzie uciekać np. przez ściany. Chyba, że zamierzasz przeprowadzić pełną termomodernizację budynku.

Natomiast jeżeli potrzebujesz okien do nowego domu, w którym zostaną wprowadzone wszystkie nowoczesne rozwiązania termoizolacyjne, trzyszybowe okna będą najlepszym rozwiązaniem.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *