Motoryzacja

Zarządzanie transportem – jakie funkcje oferują programy TMS?

Programy dedykowane dla branży transportowej są w stanie kompleksowo wspierać firmy dysponujące własnym taborem. Co dokładnie oferują?

Przedsiębiorcy działający w branży transportowej mogą obecnie korzystać z programów, które umożliwiają efektywne zarządzanie transportem w różnych obszarach działalności swojej firmy. Co dokładnie jest w stanie zaoferować program dla transportu? Czym warto kierować się przy jego wyborze?

System TMS – co to jest?

Skrót TMS pochodzi od angielskiego Transport lub Transportation Management System. To rodzaj oprogramowania komputerowego, którego głównym zadaniem jest wspomaganie procesów transportowych zachodzących w firmie.

Obecnie tego typu systemy mogą również oferować rozbudowane usługi dodatkowe, na przykład mogą one działać jak mobilne systemy sprzedaży, dzięki czemu pozwalają na łatwe prowadzenie sprzedaży poza siedzibą firmy.

Przykładowym rozwiązaniem w tym zakresie jest program dla transportu SOTIPM, który oferuje swoim użytkownikom pełną gamę funkcji oraz integracji.

Rodzaje systemów TMS – desktop i w chmurze

Systemy umożliwiające zarządzanie transportem występują w różnych wariantach pod kątem ich architektury. Można podzielić je na dwie kategorie:

 • Programy desktop – to rodzaj programów przeznaczonych do instalacji na komputerze.
 • Programy w chmurze – wówczas program przechowywany jest na zewnętrznym serwerze, do którego dostęp uzyskuje się na dowolnym komputerze przez internet.

Warto też wskazać, że program może współpracować z aplikacją mobilną, co oznacza, że może być on używany na smartfonach i na tabletach. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę firmy, które chcą udostępnić program także swoim pracownikom, aby mogli oni efektywniej powadzić pracę w terenie.

Jakie funkcje oferują programy TMS?

Oprogramowanie TMS jest w stanie zaoferować swoim użytkownikom pełną gamę funkcji, które pozwalają na prowadzenie firmy dysponującej własnym zapleczem transportowym. Wśród nich znajdują się poniższe rodzaje funkcji:

 • Harmonogramowanie zleceń – dzięki tej funkcji firma może łatwo tworzyć nowe zlecenia oraz odpowiednio je harmonogramować, czyli ustawiać je w odpowiedniej kolejności, by zrealizować je terminowo oraz z jak najniższym kosztem.
 • Optymalizacja tras przejazdu – na podstawie miejsc, jakie ma odwiedzić kierowca, program dla transportu jest w stanie zaplanować optymalną trasę przejazdu.
 • Zarządzanie zasobami firmy – funkcja pozwala na prowadzenie procesów zarządzania pojazdami, pracownikami – kierowcami, sprzedawcami, a także gospodarką magazynową w firmie.
 • Monitorowanie realizacji zleceń na bieżąco – to bardzo przydatna funkcja, która bazuje na zastosowaniu łączności GPS. Umożliwia ona sprawdzenie położenia pojazdu na mapie oraz sprawdzenie postępu realizacji zleceń. Zapewnia także pomoc w przypadku nieplanowanych zdarzeń, na przykład po to, aby zminimalizować opóźnienia.
 • Obsługa operacji prowadzonych w firmie – za pomocą oprogramowania można powadzić działania jak awizacja ładunków, ich ważenie, rozładunek i załadunek, prowadzenie procesów magazynowych. Ponadto program pozwala na automatyczne wystawianie dokumentów, a także pozwala na prostsze prowadzenie prac biurowych.
 • Obsługa operacji w terenie – w tym przypadku na szczególną uwagę zasługują mobilne systemy sprzedaży, które pozwalają na łatwiejsze prowadzenie sprzedaży poza siedzibą firmy.
 • Rozliczanie zleceń transportowych – firma może łatwiej rozliczać otrzymane zlecenia i na ich podstawie przygotowywać faktury dla kontrahentów.
 • Yard Management System – program wspomaga zarządzanie transportem poprzez prowadzenie kontroli ruchu samochodowego oraz pieszego na terenie firmy, w tym na miejscu, w którym samochody parkują, składowane są towary. System może też oferować autoawizację dostaw.
 • Wsparcie dla obiegu dokumentów – za pomocą programu można zapewnić łatwiejszy dostęp do dokumentów wszystkim pracownikom.
 • Raportowanie – przygotowywanie raportów na podstawie danych firmy.

Z dostępnymi ofertami systemów umożliwiających zarządzanie transportem można zapoznać się na witrynach ich dostawców.

 

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.