Dom i ogród

Impregnat do drewna – najlepsza ochrona drewnianych konstrukcji

Elementy drewniane znajdujące się zewnątrz wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. To oczywiste, że drewno w naturalnych warunkach stanowi część ekosystemu jaką jest las. Najlepszy impregnat do drewna będzie chronił strukturę drewna przed promieniami uv, grzybami pleśniowymi i wilgocią. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie drewnianych elementów małej architektury odpowiednim impregnatem.

Impregnacja drewna – na czym polega?

Impregnacja jest nasyceniem drewna dedykowanym do tego celu środkiem, który ma na celu jego ochronę zarówno przed czynnikami fizycznymi jak i biologicznymi. W przeszłości drewniane konstrukcje nasączano olejem cedrowym, który skutecznie je konserwował, gwarantując nienaganny wygląd i właściwości przez wiele długich lat. Niezwykle popularnym impregnatem stosowanym od stuleci w celu impregnacji  przemysłowego drewna była smoła drzewna i węglowa. Współczesna oferta impregnatów do drewna, to szeroki asortyment produktów, który stanowią zarówno naturalne oleje oraz specjalne substancje będące mieszanką żywic.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Impregnacja drewna jest niezbędnym procesem, którego celem jest zabezpieczenie go przed szkodliwym działaniem wilgoci, owadów, a także organizmów biologicznych lub warunków atmosferycznych. Ich oddziaływanie na strukturę drewna powoduje jego niszczenie, dlatego tak ważne jest jego regularne odnawiane. Sięgając po najlepszy impregnat do drewna, musimy szczególną uwagę zwrócić na: 

  • kolor – łatwiejszą aplikację zapewniają impregnaty barwione oraz białe 
  • zastosowanie – impregnat dedykowany impregnacji drewna ogrodowego musi zapewniać ochronę przed wilgocią, ogniem, pleśnią i grzybami 
  • producenta – najlepiej wybierać produkty znanych i rekomendowanych marek, które potwierdzają skuteczną ochronę drewna licznymi atestami  

Rodzaje impregnatów wnikających w strukturę drewna

Wśród impregnatów zabezpieczających drewniane konstrukcje, wyróżnia się:

  • impregnację powierzchniową głęboką – drewno zostaje nasycone grzybobójczym środkiem na głębokość powyżej 10 mm
  • impregnację powierzchniową – najbardziej popularna aplikacja impregnatu za pomocą pędzla
  • impregnację ciśnieniowo – próżniową – przeprowadzana jest w warunkach przemysłowych, wprowadzając impregnat pod ciśnieniem

Jeśli zastanawiasz jaki impregnat do drewna wybrać, musisz wiedzieć, że zarówno wodorozcieńczalny jak i rozpuszczalnikowy będzie miał odmienne zastosowanie. Bezpieczne i bezwonne produkty na bazie wody będą idealne do konserwacji drewnianych zabawek, a także mogą być stosowane we wnętrzach. Wśród innych impregnatów wyróżnia je także możliwość stosowania ich do ochrony drewna na zewnątrz budynku. Skutecznie zabezpieczają przed wilgocią, owadami i mikroorganizmami. Co więcej, można je także nakładać na wilgotne drewno. Jednakże nie są dedykowane starym, mocno wysuszonym drewnianym konstrukcjom, które pod jego wpływem mogą pękać lub pęcznieć. 

Impregnat na bazie rozpuszczalnika dedykowany będzie wiekowym konstrukcjom, których sucha, popękana struktura będzie wymagać specjalnej ochrony i konserwacji. Tego typu impregnaty, podobnie jak impregnaty na bazie wody będą doskonale chronić strukturę drewna zarówno przed owadami jak i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Impregnaty rozpuszczalnikowe są przeznaczone zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat impregnatów do drewna koniecznie wejdź https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Produkty/Produkty-do-drewna/Impregnaty by pozbyć się wszelkich wątpliwości!

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.