Dom i ogród Zakupy

Jak dobrać zasłony okienne na wymiar?

Zasłony to niezwykle ważny element wystroju wnętrza, który pełni w nim zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Właściwie dobrane zasłony dopełniają wystrój wnętrza, zaś te finezyjne przykuwają wzrok i sprawiają, że to okno staje się najważniejszym obiektem w całym pomieszczeniu. Aby tekstylia tego typu dobrze się prezentowały muszą jednak mieć odpowiednią szerokość i długość. Istotna jest także metoda zawieszenia, kolor oraz stopień krycia tkaniny. Najlepszym sposobem na zakup idealnych zasłon jest wybór tych szytych na miarę z wybranego materiału. Jak zamówić produkt idealnie dopasowany do potrzeb?

Jak zmierzyć zasłony na wymiar?

Długość i szerokość zasłon to najważniejsze parametry tego elementu dekoracyjnego. Podstawową długość otrzymuje się poprzez zmierzenie odległości między drążkiem karnisza a podłogą. Jeśli znajduje się na niej dywan lub jeśli użytkownik nie chce, aby tkanina miała kontakt z podłogą powinien odjąć od tego pomiaru 2 cm. Z kolei finezyjny efekt „złamanej” zasłony można uzyskać poprzez dodanie do pomiaru 4 – 5 cm. Szerokość dekoracji uzależniona jest z kolei od tego, w jaki sposób właściciel pragnie ją upiąć. Najładniejsze fałdy uzyskuje się na tkaninie przynajmniej półtorej, dwa razy szerszej niż samo okno.

Zobacz również:  Narożnik czy sofa? Co się lepiej sprawdzi w salonie?

Jaki rodzaj mocowania wybrać?

Od wyboru sposobu mocowania zasłony zależy nie tylko jej wygląd, ale również wygoda jej zsuwania i rozsuwania. Zasłony na wymiar można mocować na:

  • metalowe kółka – łatwe i wygodne w użytkowaniu, zakładane bezpośrednio na rurkę karnisza,
  • taśmę marszczącą – zawieszaną za pomocą żabek, pozwalającą na uzyskanie ładnych, równomiernych fałd,
  • szelki – zakładane na rurkę karnisza i bardzo łatwe w przesuwaniu, odpowiednie do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz,
  • kanał – nasuwany bezpośrednio na rurkę, tworzący charakterystyczne fale, najlepszy do wnętrz w stylu romantycznym.

Kolor i stopień krycia

Stopień krycia tkaniny, z której wykonana zostanie zasłona na wymiar zależy przede wszystkim od funkcji, jaką element ma pełnić w danym pomieszczeniu. Jeśli zasłona wieszana jest dla dekoracji, może być transparentna lub półtransparentna. W przypadku chęci wykorzystania materiału w celu wyregulowania ilości światła w pomieszczeniu lub osłonięcia się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, lepiej sięgnąć po zasłony kryjące. Kolor tkaniny ma decydujący wpływ na ostateczny efekt aranżacji. Zasłony okienne na wymiar o barwie zbliżonej do koloru ściany stworzą stonowaną i elegancką dekorację. Na rynku dostępne są jednak bardzo intrygujące tkaniny w wyrazistych barwach, połyskujące, łączące kontrastujące akcenty ozdobne. Warto zdecydować się na nie, jeśli aranżacja okna ma prezentować się nietuzinkowo i nadać wnętrzu charakteru.

Zobacz również:  4 Wskazówki dotyczące inteligentnych zakupów i oszczędzania pieniędzy

Zamówienie zasłon na wymiar to prosty sposób na udekorowanie wnętrza według swoich potrzeb i indywidualnych preferencji. Produkty tego typu pozwalają na stworzenie wymarzonych aranżacji okiennych – niezależnie od tego, czy mają one jedynie dopełniać wystrój, czy zupełnie odmieniać jego charakter.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.