Dom i ogród

Jak pielęgnować okna z PCV? Prawidłowa konserwacja okien w domu

Bardzo często padają pytania odnośnie prawidłowego użytkowania i pielęgnacji okien wykonanych z PCV. Zastanawiasz się, jak dbać o swoje okna? Chcesz poznać tajemnicę odnośnie najlepszych środków pielęgnacyjnych do szyb i ram okiennych? Jak zachować najdłużej nowy wygląd okien? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule! Przyjemnej lektury.

Jak pielęgnować okna – o czym pamiętać po montażu?

Jeżeli wydaje Ci się, że po kupnie i zamontowaniu okien można już o nich całkowicie zapomnieć – jesteś w błędzie. O okna należy, a wręcz powinno się dbać i to od momentu, kiedy pojawiły się w Twoim domu.

Po pierwsze: od dnia montażu okien, maksymalnie po upływie miesiąca należy usunąć z okien ochronną folię. Im dłużej będziemy z tym zwlekać, tym bardziej będziemy męczyć się z jej zeskrobaniem. A to może prowadzić do uszkodzenia ram. Taka folia, wystawiona na działanie słońca powoduje w końcu przebarwienia na profilach okien.

Po drugie: należy usunąć folię znajdującą się na szybach naszych okien. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiejsze będą one do usunięcia. Zniknie też konieczność stosowania preparatów do usuwania naklejek, a takie zeskrobywanie na siłę może prowadzić również do porysowania szyb.

Po trzecie: jeżeli planujemy jeszcze dalsze prace remontowe, koniecznie pamiętajmy o zabezpieczaniu okien!

Zabezpieczanie okien w trakcie remontu

Podczas wszelkich prac remontowych (nawet jeżeli jest to wyłącznie malowanie) trzeba zabezpieczyć okna folią ochronną. Będzie ona chronić nasze okna przed zabrudzeniami w postaci pianki montażowej, zaprawy murarskiej czy farb.

Jeżeli jakieś zabrudzenia przedostaną się na okna, należy je natychmiast usuwać. Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę!

Pielęgnacja okien z PCV

W przypadku lekkich zabrudzeń powierzchni ram, wystarczy zmywać je wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. Detergenty najpierw należy dość mocno rozcieńczyć z wodą. Nie używaj środków o odczynie zasadowym lub kwaśnym, ponieważ bardzo łatwo wówczas o uszkodzenie okien (zwłaszcza metalowych okuć). Na skutek niewłaściwej pielęgnacji okucia mogą zacząć rdzewieć.

W trakcie zabiegu czyszczenia okien nie wolno skrobać powierzchni profili i szyb. Należy także zrezygnować ze środków czyszczących, które mogłyby spowodować zarysowania. Są to:

  • proszki do szorowania,
  • druciane szczotek i twarde gąbki,
  • chemiczne preparaty czyszczące.

Jakich preparatów używać do pielęgnacji okien PCV?

Znaczna część producentów okien oferuje już gotowe zestawy środków do pielęgnacji i czyszczenia okien PCV. Można je także zakupić w marketach budowlanych lub zamówić przez Internet.

Taki zestaw daje gwarancję, że nie tylko usunie zabrudzenia, ale nie uszkodzi powierzchni okien. Najlepiej sprawdzi się tutaj mleczko do czyszczenia PCV. Ochronę przed uszkodzeniami profili gwarantuje tu odczyn neutralny. Mało tego, pozostawia na powierzchni delikatny filtr, który chroni okna przed szybkim osadzaniem się brudu i kurzu.

Przyda się także płyn do czyszczenia uszczelek, lub specjalne ściereczki nim nasączone, a także olej do konserwacji okuć. Jednakże aby prawidłowo zadbać o okucia, należy posiadać wiedzę z zakresu budowy okna i odnaleźć specjalne otwory. Lepiej czynność tę pozostawić fachowcom z zaufanego serwisu (kliknij: https://bianex.pl/serwis-okien/).

Regularne wizyty serwisanta

Pamiętaj, że nawet dbając i pielęgnując odpowiednio swoje okna, prędzej czy później mogą pojawiać się usterki związane z eksploatacją. Mało tego, zawsze przed zimą należy dokonać odpowiedniej konserwacji. Jeżeli szukasz kogoś, kto zadba o Twoje okna we Wrocławiu – Bianex to zaufany serwis, u którego możesz zamówić wizytę fachowca. Dokona przeglądu Twoich okien i zadba o prawidłową konserwację ich przed zimą.

Polecamy także: montaż drzwi we Wrocławiu – Bianex.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *