Dom i ogród

Producent rolet: jak poprawnie dbać o rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to element nie tylko bardzo funkcjonalny, ale także dekoracyjny – decyduje o aranżacji zewnętrznej strony domu lub mieszkania. Dlatego też warto dbać o nie należycie, aby służyły przez lata i zawsze wyglądały jak ozdoba. Producent rolet z Kalisza, serwis Master.kalisz.pl, opowiedział nam przy tej okazji, co należy robić, aby utrzymywać rolety zewnętrzne w najlepszym stanie – zapraszamy do lektury!

Rolety zewnętrzne – producent odpowiada, dlaczego warto je zainstalować w swoim domu

Jeśli spojrzymy tylko na kwestię utrzymania osłon okiennych w dobrym stanie, jest co najmniej kilka rozwiązań przystępniejszych, choćby rolety wewnętrzne czy rolety rzymskie. Jednak wciąż Polacy chętniej sięgają po rolety zewnętrzne. Jak podaje producent rolet okiennych Master.Kalisz.pl, aktualnie decydują o tym trzy kwestie: izolacja termiczna, zwiększona prywatność oraz względy antywłamaniowe.

Sprawne, funkcjonalne i dobrze zamontowane rolety będą zatrzymywać ciepło zimą i chronić przed przegrzaniem pomieszczenia w trakcie letnich upałów. To zatem świetna izolacja, rolety zewnętrzne są osłonami, które działają bardzo efektywnie. Jako zwarta struktura, po rozwinięciu dają one domownikom swobodę i komfort, gdyż nikt nie może zajrzeć do środka. Wreszcie producent rolet zewnętrznych wskazuje na ich dodatkowe działanie antywłamaniowe – zdecydowanie utrudniają życie rabusiom, a w zależności od klasy ochrony, mogą stawić dzielny opór nawet mocnym narzędziom, jak piła kątowa.

Fot. systemy rolet (master.kalisz.pl)

Producent rolet zewnętrznych: jak czyścić rolety w domu?

Jeżeli wasze rolety zewnętrzne posiadają sterowanie elektryczne, przed rozpoczęciem czyszczenia należy odłączyć osłonę od zasilania. Następnie powinniśmy w całości rozwinąć rolety zewnętrzne i obejrzeć je dokładnie, w poszukiwaniu drobinek brudu i osadu mineralnego, np. piasku. Z całą pewnością się tam takowe znajdą, dlatego pierwsze czyszczenie powinniśmy wykonywać z użyciem miękkiej ściereczki lub gąbki oraz delikatnego środka czyszczącego bez dodatku substancji ścierającej. Producent rolet okiennych zwraca na to szczególną uwagę – takie praktyki sprawią, że nie zarysujemy rolet ostrymi drobinkami.

Lamelki można także myć np. myjkami ciśnieniowymi, należy jednak w każdym przypadku pamiętać o niezbyt dużym ciśnieniu wody, by nie uszkodzić rolety. Drugim elementem, który co najmniej raz na 10 – 12 miesięcy powinniśmy odświeżyć są uszczelki. Co prawda producent rolet zewnętrznych ma zwykle takie elementy dostępne w swojej ofercie, ale gdy zadbamy o nie regularnie, nie będzie nawet potrzeby ich wymieniać. Wyczyszczoną uszczelkę należy dodatkowo posmarować specjalnym preparatem konserwującym np. do uszczelek okiennych i samochodowych.

Konserwacja rolet zewnętrznych – producent zaleca regularne przeglądy

Stan techniczny mechanizmu jest dość istotny, bo jeśli wykryjemy źródło istniejącej lub przyszłej usterki zawczasu, wówczas może unikniemy kosztownych napraw lub wymiar. Jak podaje producent rolet okiennych master.kalisz.pl, takiej inspekcji warto dokonać raz na około 3 lata. Z reguły samodzielne czyszczenie paska, linek i mechanizmu wystarczy, jednak jeśli w naszym posiadaniu są rolety zewnętrzne automatyczne, wówczas lepiej posiłkować się firmą, która realizowała nam montaż. Samodzielne czyszczenie mechanizmu może bowiem doprowadzić do zdecydowanie bardziej kosztownych usterek…

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *