Dom i ogród

Płytki trawertynowe i marmurowe jaki materiał na ekskluzywne wnętrze?

Kamień jako materiał wykończeniowy nadaje domowi wyjątkowemu charakteru. Co jednak będzie lepszym wyborem – kamień czy trawertyn?

Ekskluzywne meble i wyposażenie wymagają ekskluzywnej oprawy. Wnętrza, w których się znajdą, najlepiej prezentują się, jeśli są wykończone kamieniem. Poszczególne surowce stosowane do produkcji płytek czy okładzin różnią się jednak nie tylko wyglądem, ale też właściwościami użytkowymi. Który z dostępnych na rynku kamieni warto jednak wybrać, by nasz dom prezentował się olśniewająco? Jakie rozwiązanie warto rozważyć jako alternatywę dla tych nietanich materiałów?

Płytki do ekskluzywnego wnętrza. Trawertyn

Trawertyn cieszy się sporą popularnością – i to nawet mimo tego, że pod względem twardości ustępuje marmurowi czy granitowi. Niewprawne oczy mogą zresztą pomylić te kamienie. Nietrudno o to zwłaszcza w przypadku marmuru, bo oba materiały powstają z wapnia. W porównaniu do niego, trawertyn jest bardziej chropowaty. Pory powstałe po uwięzionych pęcherzach powietrza mogą zbierać wilgoć i brud. Jeśli więc płytki mają znaleźć się na podłodze lub na ścianach w łazience i kuchni, lepiej jest wybrać wersje wypełnione żywicą. Trawertyn zwykle przybiera ciepłe odcienie beżu, bieli, brązu czy żółci.

Ekskluzywne płytki do domu. Marmur

Marmur najłatwiej jest odróżnić dzięki charakterystycznym rysom i smugom. Jedynie rzadko możemy znaleźć marmur w jednolitym kolorze. Marmur jest biały lub szary, a żyłki mogą przybierać różne barwy – od szarego, przez niebieski, żółty, zielony, różowy, aż po czerwony. Cechuje się gładką powierzchnią, a po szlifowaniu może być satynowy lub wypolerowany na wysoki połysk. Jest to kamień bardzo trwały, jednak jego właściciele powinni pamiętać o konieczności corocznej konserwacji wykonanych z niego przedmiotów.

Płytki do luksusowego mieszkania. Gres

Zarówno marmur, jak i trawertyn nie należą do najtańszych materiałów. Jeśli zależy nam osiągnięciu zbliżonego efektu, możemy postawić na płytki imitujące fakturę tych kamieni. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się gres, który cechuje się dość dużą wytrzymałością, pozwalającą zachować jego wygląd na dłużej. Różnice między gresem a konkurencyjną wobec niego ceramiką poznacie w artykule Płytki ceramiczne czy gresowe – poznaj różnice i wybierz najlepsze.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.