Dziecko

Jak wybrać szkolny plecak?

Zgodnie z zaleceniami Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB) waga szkolnego plecaka wraz zawartością nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka. Dzięki temu kręgosłup malucha nie będzie nadmiernie obciążony. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem szkolnego plecaka dla swojego dziecka, sprawdź, co przygotowaliśmy dla was!

Cechy dobrego szkolnego plecaka

Porządny plecak powinien mieć usztywniane i wyprofilowane plecy, by dziecku było wygodnie go nosić. Dodatkowo dzięki temu szkolne podręczniki i zeszyty nie będą się gniotły. Szelki plecaka powinny być dość szerokie (około 4 – 5 cm), by jego ciężar równomiernie się rozkładał. Koniecznie też muszą być regulowane, by dopasować plecak do wzrostu dziecka.

Ze względów praktycznych, w plecaku powinny znajdować się dwie kieszenie: jedna główna, która może być dodatkowo przedzielona przegrodą oraz mała, zwykle naszywana z przodu, na podręczne rzeczy. Taki jest plecak Trixie, którego szelki dodatkowo można spiąć pasem piersiowym – to ułatwi stabilne położenie plecaka na ciele.

Plecak Trixie dostępny jest w wielu miłych dla oka wzorach, które przedstawiają lubiane przez dzieci zwierzaki: flamingi, żyrafy, słonie i lwy. Jeśli szukasz czegoś niebanalnego, plecaki do szkoły Trixie spełnią twoje oczekiwania.

Jeśli jesteś rodzicem starszaka, spójrz na serię Skip Hop. Te tornistry do szkoły są nieco większe, więc pomieszczą książki, zeszyty i przybory. Maluchy zwykle zostawiają podręczniki w szkole, ale dzieci, które chodzą do czwartej klasy, często zabierają je do domu, by przygotować się do zajęć. Wygodny i pojemny plecak to w takiej sytuacji podstawa.

Tornistry Skip Hop dostępne są w wersjach kolorystycznych dla dziewczynek i chłopców. Mają dodatkowo praktyczne boczne kieszenie na butelkę z wodą albo chusteczki do rąk.

Jeśli twoje dziecko uczestniczy w zajęciach dodatkowych i w związku z tym zabiera sporo rzeczy do szkoły, kup mu plecak na kółkach Lassig, by nie obciążać pleców. Ma wysuwaną rączkę, dzięki której dziecko nie będzie musiało być nienaturalnie pochylone, ciągnąc plecak za sobą.

Jak dbać o plecak, by służył dziecku cały rok?

Okruszki, zapomniane kanapki, czy znalezione po drodze ze szkoły kamyki – to wszystko możesz znaleźć w plecaku swojego dziecka. Warto wypracować sobie rutynę codziennego pakowania. Dzięki temu plecak będzie czysty i przygotowany do szkoły. Młodszemu dziecku będziesz musiała o tym przypominać – najlepiej róbcie to wspólnie. Starszak powinien pamiętać o tym bez twojej ingerencji.

Pakowanie się do szkoły powinno być jednym z pierwszych poważnych obowiązków twojego dziecka. Dopilnuj, by przed kolacją plecak był przygotowany do szkoły. Sprawdź też, czy dziecko nie spakowało do niego zbyt wielu rzeczy (najczęściej zabawek), przez które będzie za ciężki.

Nasze plecaki są wodoodporne, dzięki powłoce (najczęściej akrylowej) łatwo je wyczyścić. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, by pozbyć się błota, czy kurzu. Od czasu do czasu wytrzep plecak z okruchów i pozostaw go na zewnątrz do wywietrzenia.

Jak prawidłowo nosić plecak?

Ciężar plecaka powinien być równomiernie rozłożony na plecach a dół tornistra spierać się na talerzach biodrowych (miejsce, w którym kończą się plecy).

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.