Inne

Ładowarki teleskopowe – przykłady zastosowań

O ładowarkach teleskopowych mówi się, że to uniwersalne urządzenia do transportu bliskiego. Z czego wynika ich uniwersalność? Z mnogości dostępnego osprzętu. Ładowarka łatwo da się zamienić w sprzęt, który jest aktualnie potrzebny w gospodarstwie rolnym czy przedsiębiorstwie budowlanym. Jakie są standardowe, a jakie zaskakujące zastosowania ładowarek teleskopowych?

Ładowarki teleskopowe, czyli wózek podnośnikowy ze zmiennym wysięgiem, to rodzaj wózka widłowego specjalizowanego przeznaczonego do transportu bliskiego. Ich nazwa wzięła się od ramienia nazywanego również teleskopem. W zależności od modelu mają wysięgnik o zmiennej szerokości, różny zasięg – nawet do kilkudziesięciu metrów oraz udźwig – w niektórych urządzeniach aż do 30 ton. Ładowarki teleskopowe dzieli się na czołowe, inaczej sztywne lub panoramiki i ładowarki obrotowe, czyli obrotówki. W czołowych kabina pozostaje nieruchoma, rusza się tylko ramię, zaś w obrotowych głowica umożliwia obracanie się kabiny operatora o 360 stopni w stosunku do platformy jezdnej.

Standardowe zastosowania ładowarek teleskopowych

Jakie są standardowe zastosowania ładowarek teleskopowych? Maszyny wykorzystuje się przede wszystkim w branży budowlanej – przydają się do transportowania ciężkich i/lub dużych elementów konstrukcji na różne wysokości, ułatwiając tym samym pracę ludziom i jednocześnie skracając czas realizacji projektów.

Bardzo często używa się ich również w rolnictwie zarówno przy uprawie roślin, jak i hodowli zwierząt. Zazwyczaj służą do przenoszenia bel siana, palet czy płodów rolnych, ale po zamontowaniu dodatkowego osprzętu mogą zamienić się w kosiarki do trawy, pługi, siewniki, wciągarki albo widły do palet. Dzięki temu zastępują kilka maszyn. W związku z tym oszczędzają nie tylko pieniądze, które trzeba byłoby wydać na kolejne urządzenia, lecz także miejsce wymagane do ich przechowywania.

Gdzie można wynająć lub kupić ładowarki teleskopowe? Sprawdź ofertę producenta: https://www.magnith.pl

Nietypowe zastosowania ładowarek teleskopowych

A jakie zastosowania ładowarek teleskopowych można uznać za niestandardowe? Niewiele osób pewnie zdaje sobie sprawę z tego, że ładowarki wykorzystuje się w kopalniach i kamieniołomach zarówno odkrywkowych, jak i podziemnych. Dlaczego sięga się właśnie po ten rodzaj maszyn? Ponieważ doskonale radzą sobie nawet w trudnym terenie i są dostępne w wersji elektrycznej – niegenerującej szkodliwych spalin. Służą do transportu ładunków, a jednocześnie przydają się między innymi do konserwacji urządzeń specjalistycznych.

Oprócz tego ładowarki znajdziemy w portach lotniczych. Szokujące? Dla większości pewnie tak. Tam maszyny pomagają na przykład w holowaniu samolotów i czyszczeniu pasów startowych albo stają się platformami roboczymi dla serwisantów, którzy muszą przeprowadzić niezbędne naprawy.

Na koniec pozostaje jeszcze jedna branża, w której wykorzystuje się ładowarki teleskopowe. Mowa o branży drzewnej. Chodzi zarówno o transport całych pni z miejsca wycinki, jak i pomoc w przenoszeniu lub układaniu długich desek na terenie zakładów przetwórczych.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *