Podróże

Audio Guide – lepsza(?) alternatywa dla klasycznego przewodnika

Miłośnicy i weterani zwiedzania najczęściej twierdzą, że nic nie jest takim ukoronowaniem wspomnień z wojaży, jak przewodnik z krwi i kości, znający się na rzeczy, rzetelny i ciekawie opowiadający o nęcących wyobraźnię faktach związanych ze zwiedzanym miejscem. Bywają jednak sytuacje problematyczne, gdzie dla przykładu możemy mieć do czynienia z wycieczką międzynarodową, gdzie przewodnik wygłaszający swoje kwestie w jednym języku, byłby krzywdzący dla pozostałych uczestników, którzy władają innym. Przewodnik jest też rozwiązaniem, najczęściej, stosunkowo kosztownym i czasochłonnym, a niekiedy pośpiech przy zwiedzaniu, jeżeli nawet nie jest zalecany, to okazuje się konieczny. W tych, ale też w innych sytuacjach, na pomoc mogą przybyć tzw. audioprzewodniki. Czym są, gdzie ich szukać i kiedy okażą się nader przydatne?

Załóż słuchawki i chłoń wiedzę

Najprościej rzecz ujmując, audio guide to specjalna aplikacja stworzona z myślą o turystach. Formy tych przewodników przybierają różnorakie formy: od prostych prezentacji z komentarzem, po zaawansowane interfejsy pozwalające na filtrowanie treści i wyszukiwanie pożądanych informacji. Największą zaletą takich rozwiązań jest przede wszystkim dopasowanie ich pod potrzeby osób posługujących się innymi niż dominujący w danym regionie, językami. Inną istotną cechą jest pewna indywidualizacja i dostosowanie się do preferencji turysty, wszak w przypadku klasycznego zwiedzania, przewodnik będzie mówił w pewnym sensie jak wykładowca, natomiast audio guide jest osobistym tutorem. Zawsze można wstrzymać prezentację, cofnąć się i przypatrzeć jakiemuś zagadnieniu z lepszej perspektywy.

Wszędzie te audioprzewodniki

Obecnie większość obiektów turystycznych cieszących się dużym zainteresowaniem, dysponuje audioprzewodnikami z najbardziej popularnymi językami. Najczęściej za ich wypożyczenie pobierana jest jednorazowa opłata. Zdarza się, że organizatorzy większych wycieczek oferują swoim klientom podobne rozwiązania. Jeżeli zależy nam na skorzystaniu z tej usługi, to zawsze warto zapytać poinformowane osoby, czy jest ona przez konkretną instytucję oferowana. Nie można pominąć niezmierzonego akwenu przeróżnych przewodników dostępnych do pobrania (niemalże zawsze za darmo) w internecie i sklepie z aplikacjami w telefonie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się aplikacje stworzone z myślą o konkretnych miastach, gdzie w zwięzłej i przystępnej formie, każdemu zainteresowanemu prezentowana jest oferta danej miejscowości. Od informacji historycznych, poprzez wskazówki co do kolejności zwiedzania, po ciekawostki i praktyczne informacje o np. dobrych hotelach. Najlepsze systemy audio guide można nabyć na https://systemtourguide.com/audio-guide/.

Kto podejmuje trud stworzenia audioprzewodnika?

Ciężko udzielić precyzyjnej odpowiedzi, ponieważ stworzenie takiej aplikacji to praca dla wielu specjalistów. Potrzebny jest ktoś, kto dysponuje bodaj podstawową wiedzą historyczną i potrafi przekuć to w ciekawy, skonkretyzowany tekst. Następnie potrzebni są projektanci ogólnego systemu aplikacji, którzy przy współpracy z grafikami stworzą ostateczny kształt interfejsów. Jeżeli audio guide posiada głosową narrację, to, o ile nie jest to głos syntezatora mowy, ktoś musi takową nagrać, a jeszcze przed tym – napisać. Widać od razu, że są to raczej skomplikowane przedsięwzięcia i ich realizacji podejmują się wyspecjalizowane firmy.

W zależności od renomy konkretnego miejsca, przewodniki mogą mieć różną jakość. Najlepsze są te, które są tworzone z myślą o światowej sławy zabytkach i miejscach, ale i te darmowe mogą przekazać wartościowe informacje w atrakcyjnej formie. Do odtworzenia audioprzewodnika konieczny będzie telefon (w przypadku tych, które są dostępne do pobrania w sieci) lub specjalne urządzenie, oferowane, jak zostało już wcześniej wspomniane, w ramach usługi dla turystów przez instytucję nadzorującą odwiedzany obiekt.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *