Hobby

Jaki gatunek literatury jest dzisiaj najbardziej popularny?

Chociaż już lata temu zwiastowano rychły upadek czytelnictwa na świecie, nic takiego póki co się nie wydarzyło. Wciąż chętnie kupujemy tanie książki i te nieco droższe. Sięgamy przy tym po różnorodne gatunki literatury. No ale które z nich są najpopularniejsze? Romanse, kryminały, a może powieści fantasy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kryminały

W ostatnich latach na pierwsze miejsce rankingów czytelniczych wysuwają się kryminały. Nie czytamy przy tym tylko klasyki, czyli powieści Agathy Christie albo Arthura Conana Doyle’a. Od dłuższego czasu popularni są również nowsi twórcy. Przez kilka lat dominowali pisarze skandynawscy. Serca czytelników podbijały przede wszystkim książki Stiega Larssona i Camilli Lackberg. Dzisiaj w Polsce nadeszła jednak era polskich autorów powieści kryminalnych. W tym zakresie prym wiedzie w szczególności Remigiusz Mróz, ale również Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Joanna Bator, Jakub Ćwiek, a także Katarzyna Bonda. Kryminały są przy tym bardzo różnorodne. Można znaleźć nawet te oparte na faktach. Wszystkie przy tym trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Polecamy chociażby tanie książki kryminalne dostępne w sklepie internetowym Matfel.pl.

Romanse

Równie popularna jest literatura romantyczna. Sięgają po nią przy tym nie tylko panie, ale również panowie. Dostępne są zarówno lekkie, tanie książki z wątkami romantycznymi, jak i bardzo pikantne powieści erotyczne. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie. Wśród najpopularniejszych autorów należy wymienić przede wszystkim E.L. James, a właściwie Erikę Lenę Mitchell, czyli autorkę słynnych „50 twarzy Greya”. Cała trylogia wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem wśród czytelników, mimo że od publikacji ostatniej części w Polsce minęło aż 8 lat. Poza nią warto wymienić też Samanthę Young, która napisała między innymi „To, czego o mnie nie wiesz” oraz „Wszystkie odcienie pożądania”, a także Nicholasa Sparksa, który jest autorem „Z każdym oddechem” oraz „Anioł Stróż”. Nie można też zapominać o polskich pisarzach. Dzisiaj najlepiej sprzedają się książki Blanki Lipińskiej – autorki „365 dni”.

Fantastyka

Na trzecim miejscu podium plasują się natomiast powieści fantasy. Dzięki nim można oderwać się od codzienności i przenieść do niesamowitego świata magii, wojowników oraz odległych, surrealistycznych światów. Wiele z nich to naprawdę tanie książki, dzięki czemu fani tego gatunku nie ograniczają się podczas robienia zakupów. Do najpopularniejszych twórców literatury fantastycznej należą dzisiaj J.R.R. Tolkien, George R.R. Martin, Neil Gaiman, a także Brandon Sanderson. Oni stworzyli kultowe powieści oraz rozpoznawalne postacie. W Polsce natomiast wiodącym twórcą jest dzisiaj oczywiście Andrzej Sapkowski – twórca postaci Wiedźmina i całego cyklu wiedźmińskiego, ale nie można też zapominać o Andrzeju Ziemiańskim, który stworzył serię „Achaja”, Andrzeju Pilipiuku – autorze cyklu o Jakubie Wędrowyczu, a także Jacku Piekarze, który napisał chociażby cykl o Arivaldzie z Wybrzeża.

Redakcja InfoMax

InfoMax to ludzie z pasją. Naszym codziennym zadaniem jest dostarczanie wiadomości i ciekawostek na różne tematy. W InfoMax uzyskasz informacje na interesujące Cię tematy, niezależnie od tego, czy szukasz informacji o dziecku, pracy, modzie czy zdrowiu.

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *